EPA
Kada će kraj mori zvanoj koronavirus koja traje već gotovo godinu dana? Sva nada da će se konačno stati na kraj pandemiji ipak je uglavnom vezana uz vijesti o mogućem odobravanju cjepiva. Najave da bi neko od cjepiva moglo biti registrirano do američkih izbora očito se neće ostvariti, ali bi već kraj ove godine ili početak sljedeće mogao biti realniji datum, piše Jutarnji list
U ovom trenutku 34 cjepiva su u prvoj fazi ispitivanja, 14 u drugoj u kojoj se ispituje njegova sigurnost, a u trećoj je trenutačno 11 cjepiva od kojih su ispitivanja za neke završena i sad se čekaju "sređivanja" podataka kako bi se moglo krenuti u zadnju fazu, odnosno proces odobravanja. Sigurno je da odobrenje regulatornih tijela u SAD-u ili Europi neće dobiti cjepivo koje nema više od 60 posto učinkovitosti. Istina, šest cjepiva, i to neka ruska i kineska, dobila su tzv. rano odobrenje za uporabu, ali bez rezultata treće faze ispitivanja, što stručnjaci smatraju neznanstvenim pristupom, pa ta cjepiva nisu "izašla" iz zemalja u kojima su proizvedena.
No, svijet najviše očekuje od dva tzv. glasnička cjepiva temeljena na biotehnologiji, i to tvrtke Moderna te onog kojeg zajednički razvijaju njemački BioNTech, američki Pfizer i kineska Fosun Pharma, zatim cjepiva tvrtke AstraZenece u suradnji sa Sveučilištem u Oxfordu, kao i Johnson & Johnsona. Vjeruje se da bi neka od njih uskoro mogla dobiti odobrenje američke Agencije za hranu i lijekove te europske EMA-e.
Europska komisija već je ranije dogovorila isporuku cjepiva sa šest tvrtki, a jedno od njih je i AstraZeneca koja bi trebala osigurati najmanje 300 milijuna doza za zemlje EU. Hrvatska bi od toga trebala dobiti 2,7 milijuna doza. Naime, namjera je da se za početak osigura cjepivo za 1,8 milijuna ljudi u Hrvatskoj, za što treba 3,6 milijuna doza jer će se oxfordsko cjepivo davati u dvije doze.
Prema ovim prvim dogovorima, nedostajalo bi oko 900.000 doza za obe kategorije koje bi prve trebale dobiti cjepivo, ali ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak kaže da su u tijeku dogovori oko dodatnih doza odnosno moguća nabava i nekog drugog cjepiva koje bi se također uskoro moglo pojaviti. Cijena toga oxfordskog cjepiva je 10 eura za dvije doze, kaže Capak. Zna se također da će prioritet u cijepljenju imati stariji od 65 godina, zdravstveni djelatnici i zaposleni u domovima za starije, navodi Jutarnji list
Cjepiva u 3. fazi ispitivanja za koja se očekuje da bi uskoro mogla u proceduru odobravanja pred regulatornim tijelima:
1. Moderna (mRNA)
Radi se o tzv. glasničkom cjepivu temeljenom na genetskom inženjeringu koje 'tjera' organizam na proizvodnju antitijela. U ovom se trenutku prate ishodi cijepljenja 30.000 dragovoljaca od kojih je 7000 bilo starije od 65 godina te moguće nuspojave nakon cijepljenja. Ako rezultati budu zadovoljili kriterije FDA, Moderna bi mogla tražiti odobrenje za hitne slučajeve do kraja 2020.
2. BioNTech, Pfizer, Fosun Pharma
Također je riječ o glasničkom biotehnološkom cjepivu. U rujnu je dr. Albert Bourla, izvršni direktor Pfizera, rekao da će ispitivanje iz 3. faze dati dovoljno rezultata već u listopadu. No, ipak se još uvijek čekaju dodatni rezultati o učinkovitosti cjepiva.
3. AstraZeneca i Sveučilište Oxford
Razvili su cjepivo temeljeno na adenovirusu čimpanze nazvanom ChAdOx1. Pokazalo se da je to cjepivo štitilo životinje od bolesti.
U ispitivanju prve i druge faze nisu otkrivene ozbiljne nuspojave, a cjepivo je podiglo antitijela protiv korone. Napredovanje u registraciji ovog cjepiva nakratko je zaustavila nuspojava kod jednog dragovoljca, ali istraživanje je nastavljeno.
4. Johnson & Johnson
Prije deset godina istraživači iz Beth Israel Deaconess Medical Centra u Bostonu razvili su metodu za izradu cjepiva od virusa nazvanog adenovirus 26, ili skraćeno Ad26. U Johnson & Johnsonu razvili su cjepiva protiv ebole i drugih bolesti s Ad26, a sada su na istom principu razvili cjepivo za koronavirus. U tijeku je 3. faza ispitivanja.
5. Novavax
Američka tvrtka Novavax iz Marylanda temelji svoje cjepivo na prefuzijskom proteinu izrađenom pomoću tehnologije nanočestica. U rujnu su krenuli s 3. fazom ispitivanja. No, po svemu sudeći ona neće biti završen prije prvog tromjesečja iduće godine.