(Hina/EPA)
Društvo novinara Slovenije (DNS) sudjelovat će kao organizator u referendumskoj kampanji uoči održavanja referenduma o predloženim izmjenama Zakona o Radioteleviziji Slovenije (RTVS), najavljeno je u četvrtak.
Slovensko novinarsko društvo priopćilo je da je podržalo izmjene zakona pri njihovu donošenju, jer su uvjereni da je važeći zakon "omogućio političko otimanje našeg najvećeg javnog medija", priopćili su iz udruge.
"Službenim ulaskom u kampanju želimo iskoristiti sve mogućnosti da podržimo izmjenu zakona i ovaj novinarski kolektiv, kojem je vodstvo RTVS-a u posljednjih godinu dana uskratilo osnovna prava zajamčena medijskim zakonima", navodi se u priopćenju. Riječ je o pravu na izražavanje mišljenja i stajališta u okviru programskog oblikovanja medija, neovisnost u donošenju profesionalnih uredničkih odluka i uvažavanje iznesenih mišljenja urednika pri imenovanju odgovornih urednika, dodaje se.
Novinarska udruga podsjeća da se je oštro usprotivila i tzv. Grimmovu zakonu iz 2005., koji je i danas na snazi, jer je njime, kako ističu, omogućeno političko otimanje RTVS-a. "Sve prethodne vlade i parlamenti svoj su utjecaj na RTVS vršili imenovanjem članova programskog vijeća u Državnom zboru, tako da u tom pogledu nema nevinih vlada i stranaka. No, prethodna Vlada iskoristila je sve mogućnosti zlouporabe koje ovaj zakon donosi", navodi udruga ističući da je "stoga izmjena zakona nužna".
Izmjena zakona isključuje političke stranke iz imenovanja tijela upravljanja RTVS-om, pa se, smatra udruga novinara, radi o zakonu o depolitizaciji RTVS-a koja je neophodna kako bi javna radiotelevizija uopće opstala.
"Trenutno je sav kreativni i stručni potencijal RTVS-a ugušen u obračunu politički orijentiranog i nekompetentnog vodstva sa zaposlenicima", ocjenjuje DNS dodajući da zbog toga javni servis ne može ispuniti svoju zadaću proizvodnje sadržaja i informiranja javnosti. DNS podsjeća da su zaposlenici već šest mjesecu u štrajku ocjenjujući da je vodstvo te medijske kuće lošim potezima napravilo veliku štetu programu i ugledu.
Slovenska novinarska udruga ističe da svojim aktivnim sudjelovanjem u kampanji želi pridonijeti poticanju građana da iziđu na referendum i podrže provedbu zakona, jer time podupiru slobodne i neovisne medije i novinarstvo u Sloveniji.
Slovenski birači izlaze 27. studenog na referendum na kojem će odlučiti hoće li stupiti na snagu izmjena Zakona o RTVS-u, koju je slovenski parlament već usvojio na prijedlog nove slovenske vlade. Njome se na novi način uređuje vođenje, upravljanje i nadzor RTVS-a. Inicijator referenduma je oporbena Slovenska demokratska stranka (SDS), Janeza Janše, koja je do parlamentarnih izbora u travnju vodila slovensku vladu.