Trenutno su oči svjetske javnosti željne dobrih vijesti okrenute Pfizer – BioNTechovom cjepivu BNT162b2 kojim će upravo započeti cijepljenje u Ujedinjenom Kraljevstvu
(EPA)
Utrka za proizvodnju uspješnog cjepiva protiv koronavirusa virusa još nije ni blizu završetku – iako je britanski regulator za lijekove odobrio upotrebu Pfizer-BioNTechova cjepiva u Ujedinjenom Kraljevstvu. Odluka za isto cjepivo očekuje se do 29. prosinca i od strane EMU-a, agencije za lijekove Europske unije, dok se odobrenje za cjepivo američke tvrtke Moderna očekuje tijekom siječnja.
U narednim mjesecima očekuje se i dozvola za cijepljenje tzv. Oxfordskim cjepivom tvrtke AstraZeneca te cjepivom iz kompanije Johnson&Johnson. Najavljuje se, do kraja 2021. i cjepivo tvrtke CureVac. Sva ta cjepiva već je naručio i Hrvatski zavod za javno zdravstvo koji najavljuje da će sve biti spremno za cijepljenje kad spasonosne ampule s cjepivom krenu do krajnjih korisnika.
Doduše, sve je jasnije da cijepljenje nije „automatsko“ rješenje problema te da će se imunitet razviti tek nakon drugog djela cijepljenja svake osobe. Ali, važno je znati da spomenuta četiri cjepiva nisu jedina koja će se u 2021. godini naći na tržištu te da je hitno odobrenje za Pfizerovo cjepivo izdano u Londonu tek prvi korak u masovnoj procijepljenosti čovječanstva koje jamči iskorjenjivanje smrtonosnog virusa.
Uz spomenuta cjepiva koja se nalaze na „A listi“ Europske unije – u Hrvatskoj će se građani cijepiti besplatno – registraciju u Europi je zatražila i Rusija za svoje cjepivo Sputnik V za koje je najavljene masovna proizvodnja u Južnoj Koreji i Indiji, dok su „na sceni“ još desetine cjepiva protiv korona virusa koja se nalaze u raznim oblicima testiranja. Sveukupno, u narednoj bi godini svijet mogao dobiti nekoliko desetaka različitih cjepiva za koje će stručnjaci jamčiti da, u većoj ili manjoj mjeri, jamče zaštitu pučanstva.
Što se pak lijeka protiv Covida -19 tiče, o tome se za sada malo govori. Pesimističniji stručnjaci kažu da on možda nikada neće biti izmišljen.
Trenutno su oči svjetske javnosti željne dobrih vijesti okrenute Pfizer – BioNTechovom cjepivu BNT162b2 kojim će upravo započeti cijepljenje u Ujedinjenom Kraljevstvu. Poznato je da se cjepivo treba čuvati na temperaturi od minus 80 stupnjeva te će se davati građanima u dvije doze. U tvrtkama BioNTech i Pfizer testiranja su pokazala da se radi o cjepivu koje nudi 95-postotnu zaštitu protiv bolesti Covid-19. Cjepivo funkcionira za osobe svih uzrasta i nema ozbiljnih neželjenih nuspojava. Zaštita od oboljenja je čak i za osobe starije od 65 godina veća od 94 posto.
Američka administracija objavila je da će odobriti Pfizerovo cjepivo na sastanku narednog tjedna pa će cijepljenje u SAD moći početi 24 sata nakon odobrenja. Tvrtka Moderna očekuje odobrenje za upotrebu cjepiva 21. prosinca od strane američkih vlasti. Uz spomenuta cjepiva, te ruskog Sputnika V i GamaVaka, u svijetu se testira još njih pedesetak koji se nalaze u pretkliničkim i kliničkim fazama ispitivanja. U pretkliničkoj fazi djelotvornost cjepiva se testira na životinjama, a kliničke faze koje slijede nakon toga razlikuju se po broju testiranih osoba. U prvoj fazi cjepivo se testira na malobrojnim skupinama pacijenata, u drugoj ih je najmanje stotinu različite dobi i oboljenja, a u trećoj fazi cjepivo se testira na najmanje tisuću ljudi.
Po završetku kliničkih ispitivanja, pokažu li se ona uspješnima, farmaceutske tvrtke mogu zatražiti formalno odobrenje za upotrebu. Tri su ključne agencije koje daju odobrenje za njihovo korištenje: Food and Drug Administration (FDA) u Sjedinjenim Američkim Državama, European Medicine Agency (EMA) u Europi i Pharmaceutical and Medical Device Agency u Japanu.
Ruski fond za izravne investicije priopćio je da će jedna doza cjepiva Sputnik V na stranom tržištu koštati najviše 10 dolara (8,5 eura ili 760 rubalja). Pritom će cijena američkog preparata proizvođača Moderna biti 25-37 dolara, a cijena cjepiva Pfizer 19,5 dolara.