(Hina/EPA)
Vojna industrija u Bosni i Hercegovini bilježi stalni rast izvoza, a za prvih deset mjeseci ove godine tvrtke koje proizvode oružje i streljivo uspjele su plasirati na inozemna tržišta robu vrijednu više od 80 milijuna eura, objavio je specijalizirani portal Biznisinfo,
Prema dostupnim podacima ukupni izvoz za prvih deset mjeseci vrijedio je nešto više od 161 milijun konvertibilnih maraka (više od 82 milijuna eura), a najveći su kupci arapske zemlje.
Usporedba s istim razdobljem 2018. godine pokazuje da je rast izvoza za oko 20 posto.
Najveći pojedinačni kupac je bila Saudijska Arabija koja je od BiH kupila streljiva i vojne opreme u vrijednosti većoj od 52 milijuna KM (26,5 milijuna eura). Na drugom je mjestu Egipat u koji je BiH izvezla vojnih proizvoda u vrijednosti od 43 milijuna KM (oko 22 milijuna eura).
Slijede Maroko, Afganistan, Ujedinjeni Arapski Emirati i Kenija.
BiH je ove godine izvozila streljivo i u Srbiju kojoj je prodala robe u vrijednosti nešto većoj od 4 milijuna KM (2 milijuna eura).
U cijeloj 2018. godini vojne tvornice iz BiH u inozemstvo su prodale robu vrijednu nešto više od 100 milijuna eura, podaci su Vanjskotrgovinske komore BiH.
Čak 94 posto tog izvoza činilo je različito streljivo, a ostatak izvoza bili su dijelovi za oružje.
BiH je istodobno uvozila vojnu opremu u simboličnim iznosima i to uglavnom iz Srbije, Italije te Hrvatske no ukupni uvoz vrijedio je tek nešto više od 6 milijuna eura.