DVADESETOGODIŠNJICA NAPADA NA AMERIKU

BIDEN UVAŽIO ŽELJE ŽRTAVA: Pokreće se nova istraga o podstrekačima terorističkog napada

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
11.rujna 2001. WTC  New York attack

11.rujna 2001. WTC New York attack


Dvadesetogodišnica napada na Sjedinjene Američke Države – kada su 11. rujna 2001. godine teroristi iz skupine Al Quaide napali „blizance“, poslovne tornjeve u New Yorku, vojni stožer u Pentagonu te pokušali srušiti putnički avion na Bijelu kuću – obilježit će se ne samo javnim pijetetom prema žrtvama, nego i otkrivanjem novih dokumenata što su ih američke vlasti do sada držale u tajnosti. Prijepori oko otkrivanja umiješanosti drugih država u Al Quaidin teroristički napad, posljedica kojeg je i recentni američko-saveznički poraz u Afganistanu, traju već mjesecima i tek je u kolovozu predsjednik Joe Biden potvrdio kako će se traženi dokumenti deklasificirati.

Biden na Grund Zero

Obilježavanje tragičnog napada na tlu SAD – prvog u 21. stoljeću, ali ne i jednog u historiji (prisjetimo se kako su 1941. Japanci napali Pearl Harbour) – uključit će najviše predstavnike američke administracije. Predsjednik Biden posjetit će „Ground zero“ područje u New Yorku na kojem su nekad stajali simboli Amerike, „Twinsi“ te Pentagon i spomen obilježje izvan Shanksvillea u Pennsylvaniji. Tamo je let United Flight 93 namijenjen napadu na Bijelu kuću bio prisilno spušten.

Bidenov plan puta sličan je onome koji je predsjednik Barack Obama slijedio 2011. na desetu godišnjicu napada. Obamin posjet New Yorku poklopio se s otvaranjem spomen obilježja na mjestu gdje su nekoć stajale znamenite kule svjetskog trgovačkog centra.

Naravno, mediji i javnost povlače i nužne paralele s povlačenjem američke vojske, zajedno sa saveznicima, iz Afganistana kojeg je tadašnji predsjednik George W. Bush napao zbog pružanja utočišta Al Quaidi i talibanima dva tjedna nakon terorističkih napada 11. rujna. Poznato je kako je današnji predsjednik Biden dobio podršku javnosti za okončanje sukoba, ali je naišao na oštre kritike, čak i od saveznika, zbog kaotične evakuacije američkih vojnika i savezničkih Afganistanaca tijekom posljednja dva tjedna u kolovozu.

Da bi obilježavanje dvadesetogodišnjice napada prošlo bez prijepora, predsjednik Biden je ovih dana naredio deklasifikaciju određenih dokumenata vezanih za napade 11. rujna kao gestu prema obiteljima žrtava koje su dugo tražile zapise u nadi da će se za napade moći osumnjičiti Saudijska vlada.

Kako je objavio BBC, sukob između Bijele kuće i obitelji oko toga koji bi se povjerljivi podaci mogli objaviti došao je na vidjelo prošlog mjeseca nakon što su mnogi rođaci i preživjeli najavili da će se usprotiviti Bidenovu sudjelovanju u memorijalnim događajima 11. rujna ako dokumenti ostanu povjerljivi. Gotovo 1.800 ljudi potpisalo je pismo u kojem ga poziva da objavi dokumente za koje vjeruje da su povezani s dužnosnicima iz Saudijske Arabije koji su upleteni u zavjeru. Poznato je kako je petnaest od devetnaest otmičara aviona imalo državljanstvo Saudijske Arabije.

"Ne možemo u dobroj vjeri i s poštovanjem prema onima koji su izgubljeni, bolesni i ozlijeđeni, poželjeti dobrodošlicu predsjedniku na naše sveto mjesto dok ne ispuni svoju obvezu", kaže se u pismu članova obitelji, prvih osoba koje su odgovorile na napad i preživjelih.

Obitelji već dugo tvrde da su saudijski dužnosnici unaprijed znali za napad i nisu učinili ništa da ga zaustave. Tužili su vladu Saudijske Arabije koja je porekla da je u to umiješana. Tijekom ljeta je pod zakletvom ispitano nekoliko najviših bivših saudijskih dužnosnika. Izjave ostaju zapečaćene, što dodatno uznemirava obitelji.

"Od zaključka Komisije od 11. rujna 2004. godine otkriveno je mnogo istražnih dokaza koji ukazuju na dužnosnike saudijske vlade da podupiru napade. Putem više uprava, Ministarstvo pravosuđa i FBI aktivno su nastojali zadržati ove podatke u tajnosti i spriječiti američki narod da sazna potpunu istinu o napadima 11. rujna,“ objavile su obitelji stradalnika i preživjeli u terorističkom napadu.

Vlade Georgea W. Busha, Baracka Obame i Donalda Trumpa odbile su deklasificirati dokumente pozivajući se na zabrinutost za nacionalnu sigurnost.

Nema razloga za tajnost

"Dvadeset godina kasnije, jednostavno nema razloga - neutemeljene tvrdnje o "nacionalnoj sigurnosti" ili na neki drugi način - držati ove podatke u tajnosti. Ali, ako predsjednik Biden odustane od svoje obveze i stane na stranu saudijske vlade, bili bismo primorani javno se usprotiviti bilo kakvom sudjelovanju njegove vlasti u bilo kojoj memorijalnoj ceremoniji 11. rujna," zatražile su žrtve.

Predsjednik Joe Biden odlučio je poštovati njihove zahtjeve, ali ne odviše brzo. „Kao što sam obećao tijekom svoje kampanje, moja se administracija obvezala osigurati maksimalni stupanj transparentnosti prema zakonu i pridržavati se strogih smjernica izdanih tijekom Obamino-Bidenove uprave o pozivanju na privilegije državnih tajni. U tom smislu, pozdravljam današnje podnošenje zahtjeva Ministarstva pravosuđa, koje se obvezuje provesti novi pregled dokumenata u kojima je vlada prethodno potvrdila privilegije, i to učiniti što je prije moguće", rekao je Biden.

Bidenova administracija tek će učiniti ono što od njih zahtijevaju obitelji žrtava, ali to se smatra velikim korakom naprijed u rješavanju svih tajni vezanih uz terorističke napade 11. rujna 2001. godine. Očekuje se kako na mjestima koje će posjetiti američki predsjednik, kao i potpredsjednica Kamala Haris, neće biti prosvjeda.

Hoće li se potom otkriti i umiješanost Saudijske Arabije koja je najveći i najbogatiji američki saveznik na Bliskom istoku – ili njezinih tajnih službi u napade – tek će se pokazati. Dosadašnje informacije pokazuju kako je glavna poveznica Saudijaca i napada Osama bin Laden, odbjegli član saudijske vladajuće kaste.

Otmičari iz Saudijske Arabije

Poznato je i da su otmičari bili islamski teroristi iz Saudijske Arabije i nekoliko drugih arapskih zemalja. Navodno ih je financirala teroristička organizacija Al Qaieda koju je vodio Osama bin Ladena, dok su motivi za napad bili odmazda za američku potporu Izraelu, njegovu umiješanost u rat u Perzijskom zaljevu i nastavak vojne prisutnosti na Bliskom istoku.

Neki od terorista živjeli su u Sjedinjenim Američkim Državama više od godinu dana i pohađali su satove letenja u američkim komercijalnim školama letenja. Drugi su u zemlju ušli prije 11. rujna i djelovali kao potpora u operaciji. Istraga je pokazala kako je devetnaest terorista lako prokrijumčarilo rezače kutija i noževe kroz osiguranje u tri zračne luke na istočnoj obali i ukrcalo se na četiri ranojutarnja leta za Kaliforniju. Njih su izabrali jer su avioni bili napunjeni gorivom za dugo transkontinentalno putovanje. Ubrzo nakon polijetanja, teroristi su zauzeli četiri aviona i preuzeli kontrole, pretvarajući obične putničke avione u vođene rakete.

Rezultati tog terorističkog čina i više su nego poznati – od razaranja u velikim gradovima SAD-a, napada na Afganistan i Irak te uhićenja Osame bin Ladena u Pakistanu i njegove likvidacije. Koliko će se novosti doznati iz analiziranja starih dokumenata o umiješanosti dužnosnika Saudijske Arabije u napade prije dvadeset godine, ne može se pretpostavljati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter