jedrenjak je 2016. izvađen s dna mora

Amundsenova Maud vratila se kući


Jedrenjak Maud, izgrađen za drugu ekspediciju znamenitoga norveškog polarnog istraživača Roalda Amundsena prema Arktiku 1916., koji je potonuo 1930. uz obalu Cambridge Baya na udaljenom kanadskom otoku Victoriji, u ponedjeljak se vratio u svoju domovinu - Norvešku. 

Amundsen je najpoznatiji po ekspediciji tijekom koje je kao prvi čovjek u povijesti stigao na Južni pol 1911. godine. 

Olupina jedrenjaka koji je na površinu izvučen 2016., a naziv je dobio po norveškoj kraljici Maud, izgrađen je u brodogradilištu u Askeru za Amundsenovo planirano istraživanje Sjevernog morskog puta uz arktičku obalu.

Maud je porinuta u lipnju 1916.

Kao dragocjena relikvija norveških polarnih istraživanja, podignuta je na površinu 2016. nakon 85 godina provedenih na morskom dnu uz kanadsku obalu Arktika. 

Ostaci jedrenjaka su krajem lipnja uz pomoć velike teglenice prevezeni preko Atlantika, a u ponedjeljak su stigli do luke Bergen. 

"Putovanje je bilo dugo, no dobro je prošlo", rekao je za AFP voditelj cijele operacije Jan Wanggaard. 

Zahvaljujući financiranju trojice braće i poduzetnika iz Norveške, jedrenjak Maud će biti izložen u Askeru odakle je 1916. isplovio. 

"Roald Amundsen osoba je od povijesnog značaja za Norvešku. Željeli bismo ispripovijedati priču o ovoj povijesnoj ekspediciji norveškome narodu", kazao je Wanggaard. 

Prije nego što će postati prvi čovjek na Južnom polu i prvi čovjek koji je osvojio oba Zemljina pola, Amundsen je 1906. bio prvi Europljanin koji je preplovio Sjeverni morski put, tražeći kraću brodsku rutu od Europe do Azije, što su istraživači i moreplovci pokušavali stoljećima. 

Amundsen je s Maud plovio tim putem i od 1918. do 1920., ali nije uspio stići dovoljno sjeverno da pokrene pohod na Sjeverni pol. To će mu uspjeti pet godina kasnije.

Maud je 1925. prodana trgovačkoj kompaniji Hudson Bay, 

Znameniti je istraživač netragom nestao 18. lipnja 1928. U kobnoj posljednjoj ekspediciji s članovima svog tima krenuo je hidroavionom Latham 47 u spasilačku operaciju prema Arktiku. Cilj je bio pronaći izgubljeni talijanski brod Italiju, koji je pod vodstvom talijanskog istraživača Umberta Nobilea nestao pri povratku sa Sjevernog pola.

Roald Amundsen u trenutku nestanka imao je 55 godina.

Naknadne potrage za Amundsenovim srušenim zrakoplovom organizirane su čak i u 21. stoljeću, no ni one nisu dale nikakvih rezultata.

Na sjevernom rubu otoka Spitsbergena, Amundsenu je u međuvremenu podignut spomenik, a po njemu je nazvana i velika polarna postaja na Južnom polu, kao i velik krater na Mjesecu koji se nalazi u blizini njegova južnog pola. (Hina) 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter