pumpanje

Šalje li Đoković iz Wimbledona podršku studentima?

| Autor: Hina
(Reuters)

(Reuters)


Novak Đoković svoje je dvije dosadašnje pobjede na ovogodišnjem Wimbledonu proslavio 'pumpanjem', simbolom prosvjeda u Srbiji. Znači li to da se po mnogima najbolji tenisač u povijesti otvoreno svrstao na stranu prosvjednika protiv režima Aleksandra Vučića? 

I dok su pobjede u početnim kolima turnira bile očekivane, proslava sa simuliranim pumpanjem je iznenadile obje suprostavljene strane u Srbiji - i onu koja podržava predsjednika Aleksandra Vučića i one koji podržavaju studente koji blokiraju fakultete, a sada i gradove po Srbiji. 

Sam pojam “pumpanje” počeo se koristiti od samog početka studentske blokade, nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu 1. studenoga prošle godine. Prvo kao komentar na društvenim mrežama, sa značenjem 'pojačaj sve što radiš protiv vlasti Aleksandra Vučića', a zatim i na javnim skupovima.

Danas nema nikakve dvojbe da oni koji koriste taj izraz žele Vučićev odlazak.

Đoković nije eksplicitno izgovorio da svojim simuliranjem pumpanja na centralnom terenu u Wimbledonu daje punu podršku studentima, no to je dijelom vezano uz pravila turnira koja igračima zabranjuju bilo kakvo političko agitiranje, pogotovo ne na konferencijama za novinare.

Srpski tenisač je objasnio da "pumpa" radi zbog svoje djece (koja vole pjesme u kojima se koristi ta riječ) i najavio da će nastaviti tako slaviti pobjede.

Tako je Đoković postao najzvučnije sportsko ime koje je stalo na stranu studenata ili “blokadera” kako ih nazivaju Vučić i njegovi mediji.

Dosad je niz sportaša u Srbiji odabrao stranu. 

Vučića javno podržavaju izbornik nogometne reprezentacije Dragan Stojković Piksi, bivši vaterpolist Vanja Udovičić, a studente bivši košarkaš Dejan Bodiroga, rukometaš Veselin Vujović i drugi. No nitko nema takvu karizmu i značaj kao Đoković.

Velik udarac za Vučića 

“Mislim da su ovi Đokovićevi potezi velik udarac za Aleksandra Vučića, kako za njegovu političku poziciju tako i za njegov, u cijeloj priči nezanemariv, ego”, kaže politički analitičar Jakša Ščekić, nekadašnji novinar Sky Newsa i Reutersa.

Odnosi Vučića i Đokovića nekoć su bili idealni. 

Krajem 2013. godine prvi zrakoplov novoosnovane tvrtke Air Serbia nazvan je “Novak Đoković”, uz riječi Aleksandra Vučića kako mu ime daju po “najvećem Srbinu svih vremena.”

Potom je godinama Đoković bio gost na Vučićevim primanjima. Iako se slavni tenisač nije izjašnjavao o političkim pitanjima, Vučić je svaki susret predstavljao kao podršku njegovoj politici.

Đoković je javno zahvaljivao na podršci kod organiziranja teniskog turnira u Beogradu ili nakon deportacije iz Australije 2022. godine. 

Međutim, iste godine Đoković na svojim društvenim mrežama dijeli fotografiju prosvjeda ekoloških udruga koje su se borile protiv kopanja litija i nakon toga postaje meta režimskih medija.

Đoković preimenovan u Jokića 

Godinu dana kasnije Đoković gubi prostor za turnir u Beogradu odlukom gradskih vlasti. On potom gasi svoj teniski centar “Novak”, a svi zaposlenici dobivaju otkaze.

“Tada je u stvari ljubav pukla, ali ključan čovjek u cijeloj priči je bio Novakov otac Srđan Đoković koji nikada Vučiću nije oprostio izdaju Kosova”, tvrdi Jakša Ščekić.

Potpuni krah odnosa Vučića i najboljeg svjetskog tenisača dolazi 31. siječnja ove godine kada Đoković, u jeku studentskih prosvjeda, dolazi na košarkašku utakmicu u Beogradu u majici s natpisom (na engleskom): “studenti su prvaci”.

Nakon toga je izbrisan iz svih režimskih medija, što očitovalo i u bizarnom potezu Aleksandra Vučića koji je, čitajući uživo na televiziji pismo jednoga dječaka o tome zašto voli Srbiju i pritom spomenuo Novaka Đokovića, njegovo ime ad hoc promijenio u Nikola Jokić. Nije pritom znao da je jedna od kamera zumirala pismo i da se na ekranu lijepo vidjelo što na papiru zapravo piše. 

Boltov angažman

Sve je to dovelo je do toga da Vučić za promociju "EXPO-a 27" umjesto srpskih sportskih superstarova za nemali novac angažira Usaina Bolta, najuspješnijeg atletičara u povijesti.

Angažiranje Bolta je u fokus javnosti vratilo, u sjeni svih prosvjeda i blokada, i pomalo zaboravljeni EXPO.

Naime, nakon što je na početku dobivanje organizacije te izložbe predstavljeno kao veliko svjetsko priznanje i zamašnjak razvoju cijele države, ispostavilo se kako nije riječ o “pravom” EXPO-u koji se zadnjih godina održavao u Šangaju, Milanu, Dubaiju i ove godine u Osaki već o tzv. specijaliziranom tematskom EXPO-u koji se održava u manjim gradovima. Tema ovog beogradskog je "igra za čovječanstvo, sport i glazba za sve".

Ukupna cijena je nepoznanica, službeno je oko milijardu i pol eura za samu izložbu, no Vučić je uspio u projekt EXPO-a ugurati još 323 projekta ukupne vrijednosti gotovo 18 milijardi eura.

Politički analitičar Ščekić kaže da je EXPO bio pao u drugi plan, a vratio ga je preko Bolta, i opet s lošim konotacijama, sam Vučić. 

“Radovi traju, ali su usporili i nakon svega većini ljudi je jasno da je to projekt koji omogućava nastavak korupcije i poslove poduzeća bliskih režimu. Sve teže je naći nadzornike koji žele potpisati dozvole za ubrzanu gradnju pa je pitanje koliko će se stići izgraditi u ovom megalomanskom projektu. Uza sve to, vlast prešućuje da je Kosovo član ove asocijacije i da će imati će svoj paviljon.” 

Priča oko Bolta, Đokovića i EXPO-a dovela je do toga da prosvjednici skidaju zastave EXPO-a sa beogradskih ulica, najavljuje se potpuna blokada gradilišta, čak i betoniranje prilaznih cesta kako bi se zaustavila izgradnja. 

U međuvremenu, prosvjedi koji su počeli zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu, nastavili se studentskim blokadama i trenutačno traju blokadama ulica u više gradova u Srbiji, ulaze u deveti mjesec.

Vjerojatno uz podršku najboljeg sportaša države.


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama