ozbiljne političke prepreke

Diplomati upozoravaju: Snažne sankcije EU-a Rusiji zahtijevale bi i pomoć SAD-a

| Autor: Hina
(Reuters)

(Reuters)


Snažne sankcije kojima su europski čelnici zaprijetili Rusiji ako predsjednik Vladimir Putin ne pristane na prekid vatre u Ukrajini suočavaju se s ozbiljnim političkim preprekama i trebale bi američku potporu da bi bile uspješne, rekli su diplomati i dužnosnici.

Čelnici Britanije, Francuske, Njemačke i Poljske rekli su u subotu u Kijevu da će Rusija biti pogođena novim kaznenim mjerama ako ne prihvati pozive na 30-dnevni prekid vatre u roku od nekoliko dana.

No Putin je umjesto toga pozvao na izravne razgovore s Ukrajinom u Istanbulu 15. svibnja.

Američki predsjednik Donald Trump podržao je taj poziv, potkopavajući napore europskih čelnika da pokažu da Trump čvrsto podržava njihovu prijetnju.

Njemački kancelar Friedrich Merz ponovio je u utorak europski poziv, kazavši da "ako ovog tjedna ne bude stvarnog napretka, želimo ??na europskoj razini raditi na značajnom pooštravanju sankcija".

Rekao je da će Europa ciljati na sektore među kojima su energetska i financijska tržišta. Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot rekao je u ponedjeljak da je od Europske komisije zatraženo da predloži nove sankcije u tim područjima.

Diplomati, međutim, kažu da je nakon 16 paketa sankcija koje je EU nametnula Rusiji zbog rata u Ukrajini sve teže postići potrebni konsenzus među 27 članica bloka za donošenje važnih novih mjera.

Mađarska, koja održava bliske veze s Rusijom, često blokira ili traži razvodnjavanje novih sankcija Moskvi.

Diplomati kažu da bi samo pritisak Trumpove administracije mogao natjerati Budimpeštu da promijeni smjer, ali zasad toga nema.

Neki europski dužnosnici kažu da se koordiniraju s Washingtonom o mogućim daljnjim sankcijama. No, još nije jasno je li Trump spreman udružiti snage s Europljanima, ističe Reuters.

Diplomati EU-a bi se u srijedu trebali dogovoriti o 17. paketu sankcija koje prvenstveno pogađaju rusku flotu u sjeni u kombinaciji s odvojenim mjerama o kemijskom oružju, ljudskim pravima i ruskim hibridnim prijetnjama.

Njih je lakše usvojiti jer one koje bi ciljale ruski plinski i nuklearni sektor dosljedno nailaze na prepreke.

Diplomati kažu da EU riskira vjerodostojnost ako se prijetnje ne provedu u djela.

„Postavljanje ultimatuma kada ga zapravo ne možete provesti nije ozbiljno“, rekao je jedan diplomat.

Visoki europski dužnosnik rekao je: „Opasnost je, očito, da bi Rusi ovo mogli shvatiti kao blef.“

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter