Suradnja i zajedničko ulaganje

Potpisani ugovori o mineralima i osnivanju fonda između Ukrajine i SAD-a

| Autor: Glas Istre
(Reuters)

(Reuters)


Sjedinjene Američke Države i Ukrajina potpisale su u srijedu u Washingtonu sveobuhvatni gospodarski sporazum kojim se osniva investicijski fond za obnovu ratom razorene zemlje i daje Amerikancima pristup ukrajinskim prirodnim resursima, javljaju svjetske novinske agencije, a prenosi HRT.

Američko ministarstvo financija priopćilo je da će gospodarsko partnerstvo omogućiti tim dvjema zemljama "suradnju i zajedničko ulaganje koji bi osigurali da naša zajednička imovina, talenti i sposobnosti mogu ubrzati gospodarski oporavak Ukrajine".

Ministar financija Scott Bessent rekao je da je SAD predan pomaganju u olakšavanju završetka ruske invazije na Ukrajinu, prenosi dpa.

- Ovaj sporazum jasno signalizira Rusiji da je Trumpova administracija predana mirovnom procesu usmjerenom na slobodnu, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu, dugoročno, rekao je.

- Predsjednik Trump zamislio je ovo partnerstvo između američkog i ukrajinskog naroda kako bi pokazao predanost obiju strana trajnom miru i prosperitetu u Ukrajini, rekao je Bessent.

I da budemo jasni, nijednoj državi ili osobi koja je financirala ili opskrbljivala ruski ratni stroj neće biti dopušteno imati koristi od obnove Ukrajine.

Sporazum o strateškim mineralima omogućuje Ukrajini da zadrži punu vlasničku kontrolu nad prirodnim resursima. Kijev će odlučivati gdje će se obavljati eksploatacija, a osnovat će se zajednički fond za obnovu s ravnopravnom podjelom prihoda. SAD dobiva povlašteni pristup rijetkim ukrajinskim mineralima čija se vrijednost procjenjuje na 350 milijardi dolara, te investicijskim projektima. Prihod fonda i uplate neće se oporezovati ni u jednoj od zemalja.

- Nisam htio sklapati kompliciran dogovor... jer Ukrajina nema mnogo novca. Prolaze kroz vrlo loše razdoblje. Sklopili smo dogovor gdje je naš novac siguran, gdje možemo početi kopati i raditi ono što moramo. Dobro je i za njih jer će američka prisutnost spriječiti ulazak mnogih loših aktera u zemlju odnosno područja gdje provodimo iskapanja, rekao je Donald Trump, predsjednik SAD-a.

Ukrajina zadržava vlasništvo nad resursima

Ukrajinski premijer Denis Šmihal rekao je na nacionalnoj televiziji da je sporazum dobar, ravnopravan i koristan. Šmihal je u objavi na Telegramu izjavio da će dvije zemlje osnovati fond za ulaganja u obnovljive izvore energije, u kojem će svaka strana imati 50 posto glasačkih prava, javlja francuska novinska agencija AFP. Namijenjen je poticanju gospodarskog oporavka Ukrajine nakon rata s Rusijom.

Ukrajina zadržava punu kontrolu nad svojim mineralima, infrastrukturom i prirodnim resursima, rekao je premijer, dodajući da SAD neće zahtijevati otplatu nikakvog duga za milijarde dolara vrijednu pomoć u oružju i opremi. Dobit fonda bit će reinvestirana isključivo u Ukrajini, najavio je.

Ukrajinska ministrica gospodarstva Julija Sviridenko, koja je potpisala sporazum u Washingtonu, objavila je na Facebooku da će fond financirati projekte u područjima minerala te nafte i plina, kao i srodnu infrastrukturu ili preradu.

Ukrajinske vlasti određuju što i gdje će se vaditi, napisala je na X-u.

Fondom bi zajednički upravljale obje zemlje, napisala je.

- Nijedna strana neće imati dominantan glas - odraz ravnopravnog partnerstva između naših dviju nacija, nastavila je.

Rekla je da će fond privući globalna ulaganja u Ukrajinu.

- Važno je da sporazum šalje signal globalnim partnerima da dugoročna suradnja s Ukrajinom, u narednim desetljećima, nije samo moguća već i pouzdana, dodala je.

- Ovo označava važnu prekretnicu u strateškom partnerstvu Ukrajine i SAD-a usmjerenom na jačanje ukrajinskog gospodarstva i sigurnosti, iz priopćenja Andrija Sibihe, ukrajinskog ministra vanjskih poslova.

Ukrajinski parlament će još morati ratificirati sporazum prije nego što stupi na snagu.

Nakon više od tri godine ratovanja, stotine tisuća stradalih, strahovitih uništenja, Ukrajinci o sporazumu razmišljaju pragmatično.

- Da bi rat prestao, moramo nešto platiti. Plaćamo ljudskim životima i ukrajinskim resursima. Osjećaj je kao da svi napastuju Ukrajinu. I to boli, rekla je Oksana Sirenko, stanovnica Kijeva.

Kremlj se još nije oglasio o sporazumu, no jesu pristaše politike predsjednika Putina.

- Ovo je neokolonijalno porobljavanje Ukrajine... Manifestacija kriminalne prirode ukrajinskog režima, koji trguje, prodaje budućnost nesretnih stanovnika Ukrajine.

Za Kijev je sporazum ključan za pristup američkoj vojnoj pomoći. Ukrajina je prihvatila zahtjev jer je to svojevrsno dugoročno sigurnosno jamstvo za SAD, što je u srijedu potvrdio i Trump na otvorenoj sjednici svoje vlade. Američka prisutnost će spriječiti ulazak mnogih loših aktera, svakako u područja gdje ćemo kopati, rekao je Trump, koji je do sada odbijao dati Ukrajini bilo kakva sigurnosna jamstva.

U izjavi američkog ministarstva financija spominje se i ruska invazija na Ukrajinu, što se razlikuje od uobičajene formulacije sukoba Trumpove administracije, za koju je, uz prethodnu administraciju Joea Bidena, odgovoran i Kijev.

Ovaj sporazum "priznaje značajnu financijsku i materijalnu pomoć koju je američki narod pružio obrani Ukrajine od ruske invazije velikih razmjera", navodi ministarstvo.

Vjeruje se da Ukrajina ima oko pet posto svjetskih rezervi rijetkih zemnih metala i minerala poput grafita, titana i litija, ali mnoga područja trenutno su pod kontrolom ruske vojske. Za Ukrajinu se također kaže da ima oko 20 posto svjetskih rezervi grafita, koji je potreban za baterije, a ima i velike rezerve mangana, titana i litija, javlja HRT.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama