Salvador Illa

Katalonija nakon 14 godina dobila premijera protiv neovisnosti

| Autor: Hina
(Foto: Sipa USA/Pixsell)

(Foto: Sipa USA/Pixsell)


Socijalist Salvador Illa izabran je u četvrtak u katalonskom parlamentu u Barceloni za predsjednika vlade Katalonije, čime je postao prvi lider nakon 14 godina koji ne zagovara odcjepljenje od Španjolske.  

Illa, 58-godišnji član socijalističke stranke španjolskog premijera Pedra Sancheza, izabran je sa 68 glasova za i 66 protiv.

On je prvi premijer Katalonije nakon 2010. koji ne zagovara samostalnost sjeveroistočne autonomne pokrajine sa 7,5 milijuna stanovnika.

Bivši katalonski premijer Carles Puigdemont, koji je 2017. organizirao zabranjeni referendum o neovisnosti, osvojio je na izborima u svibnju zastupničko mjesto u parlamentu.

No u četvrtak nije došao glasati jer mu je prijetilo uhićenje zbog uhidbenog naloga koji je raspisao Vrhovni sud u Madridu.

Puigdemont, koji sedam godina živi u egzilu u Belgiji, došao je ujutro u Barcelonu te se blizu parlamenta obratio zagovornicima neovisnosti.

Optužio je Španjolsku da ne poštuje zakon o amnestiji usvojen u svibnju, poručio da će nastaviti raditi na neovisnosti Katalonije, a onda je "nestao" izbjegavši uhićenje.

Njegova stranka Zajedno za Kataloniju (JxCAT) osvojila je treće mjesto na izborima te će biti najveća opozicija Illi. Njeni zastupnici pljeskali su kada je u parlamentu došao red na odsutnog Puigdemonta da glasa.

Illina socijalistička stranka bila je osvojila najviše glasova na izborima, ali nedovoljno za samostalno formiranje vlade. Blizak suradnik Pedra Sancheza, rođen u Kataloniji, postao je predsjednik vlade zahvaljujući podršci Katalonske republikanske ljevice (ERC). 

ERC, koji zagovara neovisnost, bio je dosad na vlasti, ali je njegov predsjednik i dosadašnji premijer Pere Aragones bio raspisao prijevremene izbore jer nije dobio dovoljnu podršku za izglasavanje proračuna. Na izborima u svibnju zagovornici neovisnosti dobili su neočekivano malo glasova, što je posljedica i njihovog razmimoilaženja po pitanju načina kako ostvariti neovisnost.

Aragones je podržao Illu jer bi navodno Sanchez mogao prepustiti Kataloniji samostalno prikupljanje poreza i upravljanje fiskalnom politikom. Puigdemont je bio protiv bilo kakvog sporazuma koji ne uključuje referendum o neovisnosti.

Illa je u četvrtak rekao da će raditi na dobrobit svih Katalonaca. Katalonija je jedan od turistički i industrijski najrazvijenijih dijelova Španjolske.

Španjolski premijer Sanchez, čija manjinska lijeva vlada ovisi o podršci katalonskih separatističkih stranaka, u svibnju je progurao u parlamentu u Madridu zakon o amnestiji kojim se prekidaju kazneni postupci za nekoliko stotina organizatora referenduma iz 2017.

Najavio je veće korištenje katalonskog jezika, među ostalim i u španjolskom parlamentu, a također i veću prisutnost Katalonije u međunarodnim institucijama.

 

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter