PEKING

Američki izaslanik Kerry u Kini kako bi ponovno pokrenuo klimatske pregovore

| Autor: Hina
John Kerry (Reuters)

John Kerry (Reuters)


Američki izaslanik za klimu John Kerry doputovao je u nedjelju u Kinu, izvijestili su državni mediji, kako bi ponovno pokrenuo pregovore između dvaju najvećih svjetskih emitera plinova koji zagrijavaju planet.

Počevši od ponedjeljka, "Kina i Sjedinjene Države imat će detaljnu razmjenu mišljenja" o klimatskim pitanjima, izvijestila je državna televizija CCTV po Kerryjevu dolasku u Peking.

Kerryjev posjet Pekingu, gdje će se sastati sa svojim kolegom Xie Zhenhuom, dolazi u vrijeme rekordnih ljetnih vrućina za koje znanstvenici kažu da ih pogoršavaju klimatske promjene.

Bilateralni pregovori o klimi stali su prošle godine nakon što je Nancy Pelosi, tadašnja predsjednica Zastupničkog doma američkog Kongresa, posjetila Tajvan i razbjesnila Peking, koji taj otok smatra svojim teritorijem.

Ali Kerry, bivši državni tajnik, ima relativno srdačne odnose s Kinom unatoč neslaganju Washingtona i Pekinga oko Tajvana i niza drugih problematičnih pitanja, uključujući napredne poluvodiče.

Njegov posjet Pekingu dolazi nakon dva druga posjeta visokih dužnosnika SAD-a - prvo državnog tajnika Antonyja Blinkena, a zatim ministrice financija Janet Yellen s ciljem stabilizacije američko-kineskih veza.

Bidenova administracija identificirala je klimu kao područje za potencijalnu suradnju s Pekingom, unatoč napetostima u drugim područjima.

Ponovno pokretanje američko-kineskih pregovora o klimi dogodit će se nakon najtoplijeg tjedna zabilježenog na globalnoj razini, prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji.

Lipanj je već bio najtopliji ikad zabilježen, prema američkim i europskim agencijama.

Kerry će svoje vrijeme u Pekingu nastojati iskoristiti za suradnju s kineskim dužnosnicima "uzimajući u obzir jačanje provedbe i ambicije te promicanje uspješnog COP28", priopćio je State Department, misleći na klimatske razgovore UN-a u studenom.

Gotovo 200 zemalja sudjelovat će u Ujedinjenim Arapskim Emiratima na COP28 kako bi razradili načine za ublažavanje globalnog zatopljenja i njegovih učinaka.

Kao vodeći proizvođač stakleničkih plinova koji pokreću klimatske promjene, Kina se obvezala postići vrhunac emisija ugljika do 2030. i postići potpunu ugljičnu neutralnost do 2060.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama