SEUL/TOKIO

J. Koreja i Japan žele jačati suradnju usprkos povijesnim razlikama

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Neriješena povijesna pitanja ne smiju sprječavati Južnu Koreju i Japan da produbljuju svoju suradnju u vremenu međunarodnih kriza, rekao je korejski predsjednik Yoon Suk Yeol u Seulu gdje je primio svog japanskog kolegu Fumija Kishidu. 

SAD je pozdravio predanost dvojice čelnika prema produbljivanju suradnje jer će se time bolje nositi s prijetnjama iz Sjeverne Koreje i natjecanjem s Kinom. 

Kishidin bilateralan posjet, prvi nekog japanskog čelnika u 12 godina, uzvratni je posjet nakon što je Yoon u ožujku boravio u Tokiju. U japanskoj prijestolnici dvojac je pokušao zatvoriti poglavlje povijesnih sporova koji desetljećima dominiraju odnosima dviju država.

„Suradnja i koordinacija između Južne Koreje i Japana je ključna ne samo za zajedničke interese dviju zemalja, nego i za svjetski mir i blagostanje u vrijeme teške međunarodne situacije“, rekao je Yoon na početku sastanka. 

Poručio je da neriješeni sporovi ne smiju sprječavati suradnju na drugim poljima te da odnose dviju zemalja želi učiniti boljim nego ikada. 

Kishida je Yoona pozvao na skup formata G7 koji će se kasnije ovaj mjesec održati u Japanu, kao i na trilateralne razgovore sa SAD-om na marginama tog sastanka. 

Kishida će već ove godine pozvati i na trilateralne razgovore s Kinom, prenio je medij Kyodo u petak, pozivajući se na nekoliko diplomatskih izvora. 

"Imamo puno prilika za suradnju kada je riječ o rješavanju prijetnje Sjeverne Koreje" i osiguravanju slobodnog i otvorenog Indopacifika, rekao je dužnosnik japanskog ministarstva vanjskih poslova.

Očekuje se da će fokus sastanka između dva američka saveznika biti usmjeren na sigurnosnu suradnju u pogledu nuklearnih prijetnji Sjeverne Koreje, s posebnim naglaskom na američke interese u regiji, rekla je Shin-wha Lee, profesorica međunarodnih odnosa u Seulu.

"Njihove vojne i gospodarske sposobnosti ključne su za promicanje multilateralne regionalne sigurnosne suradnje, a loš odnos između dviju zemalja mogao bi omesti i ciljeve SAD-a", rekla je.

Povijesne razlike

Povijesni sporovi između Južne Koreje i Japana mogli bi međutim baciti sjenu na poboljšanje veza između dva čelnika.

Yoon je kod kuće suočen s kritikama da je dao više nego što je dobio u svojim naporima da poboljša odnose s Japanom, uključujući i prijedlog da južnokorejske tvrtke - a ne japanske, kako je odredio sud - obeštete žrtve rata tijekom . japanske kolonijalne okupacije od 1910. do 1945. godine. 

Južnokorejski dužnosnici nadali su se da će Kishida učiniti nešto zauzvrat i ponuditi nekakvu političku potporu, iako je mali broj analitičara očekivao službenu ispriku Tokija za povijesne nepravde. Yoon je natuknuo kako ne smatra da Japan treba još uvijek "klečati" zbog onoga što se dogodilo u prošlosti. 

Većina Južnokorejaca smatra da se Japan nije dovoljno ispričao za zločine tijekom okupacije, rekla je Lee. "Oni smatraju da bi premijer Kishida trebao pokazati iskrenost tijekom posjeta Južnoj Koreji, spominjući povijesna pitanja i iskazujući ispriku", dodala je.

Japan se prema tome kreće sporo, kazao je Daniel Russel, bivši pomoćnik američkog državnog tajnika za istočnu Aziju i Pacifik.

"Kishida pazi da ne ide brže no što mu dopušta domaća politika", dodao je.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter