TOKIO

Japan i NATO zauzimaju se za čvrsto stajalište prema Pekingu i Moskvi

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Japan i NATO moraju ostati "jedinstveni i odlučni" prema Kini, Sjevernoj Koreji i Rusiji koje su prijetnja sigurnosti u svijetu, rekao je u utorak u Tokiju Jens Stoltenberg, glavni tajnik NATO-a. 

Stoltenberg, koji je govorio u društvu japanskog premijera Fumija Kishide, upozorio je da Peking pažljivo prati tijek ruske invazije na Ukrajinu i "izvlači pouke koje bi mogle utjecati na njegove buduće odluke".

"Ono što se danas događa u Europi može se dogoditi sutra u istočnoj Aziji", ocijenio je, preuzimajući tako mišljenje koje je lani iznio Kishida.

"Zato moramo ostati jedinstveni i odlučni, kako bismo zajedno branili slobodu i demokraciju", dodao je Stoltenberg, izrazivši zajedno s Kishidom "zabrinutost" zbog sve čvršće vojne suradnje Kine i Rusije.

Kina "nije naš neprijatelj", istaknuo je Stoltenberg, osudivši njezinu sve veću prisutnost na području Azije i Pacifika, njezino "uznemiravanje" susjednih zemalja, "prijetnje" Tajvanu i dezinformacijske kampanje o Ukrajini i NATO-u.

NATO-ov glavni tajnik je u utorak doputovao u Tokiju o okviru azijske turneje kojom želi učvrstiti veze organizacije i njezinih glavnih saveznika u regiji, Južne Koreje i Japana.

U ponedjeljak je u Seulu pozvao Južnu Koreju da "poveća" vojnu pomoć Ukrajini, predloživši joj da izmijeni svoju politiku po kojoj ne šalje oružje zemlji u ratu.

U utorak je pak izrazio zadovoljstvo zbog "zauzimanja čvrstog stajališta" i "znatne pomoći" Japana Ukrajini.

Tokio je uveo sankcije Moskvi zajedno s drugim zemljama G7 i poslao Kijevu obrambenu opremu, što je rijetka inicijativa za tu otočnu zemlju koja ima pacifistički Ustav.

Stoltenberg i Kishida su uz to izrazili zajedničku zabrinutost zbog "provokativnog ponašanja" Sjeverne Koreje koja je 2022. ispalila rekordan broj balističkih projektila i tvrdi da je njezin status nuklearne sile "nepovratan".

Kishida koji je lani sudjelovao na NATO-ovu sastanku na vrhu, što je prvi slučaj za nekog japanskog čelnika, najavio je u utorak u Tokiju da će osnažiti veze s organizacijom te će u tu svrhu otvoriti neovisan predstavnički ured i rekao da razmišlja o mogućnosti redovitog sudjelovanja na summitima političko-vojnog saveza.

Japan je krajem 2022. drastično izmijenio svoju doktrinu nacionalne sigurnosti i obrane, predvidjevši gotovo dvostruko povećanje izdvajanja za obranu do 2027. kako bi ona iznosila 2 posto BDP-a zemlje, po načelnom modelu zemalja članica NATO-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter