RENEW EUROPE

VALTER FLEGO O NABAVI CJEPIVA: Kad se radi o zajedničkom interesu kao što je borba protiv virusa, konkurencija među državama članicama nije produktivna!

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Valter Flego

Valter Flego


Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen prisustvovala je u utorak navečer sastanku jedne od glavnih skupina u EU Parlamentu - Renew Europe na kojem se raspravljalo o problemu do kojeg je došlo nakon spora s farmaceutskom tvrtkom AstraZeneca zbog odgađanja isporuka cjepiva u Europi.

Naime, AstraZeneca će u prvom tromjesečju dostaviti svega polovicu dogovorenih doza, odnosno 40 milijuna cjepiva. Kao rezultat ovog spora EU je uspostavila mehanizam kojim prisiljava tvrtke da se prijave za EU autorizaciju žele li izvoziti cjepiva proizvedena na području Unije. Također, zbog kritika na račun izostanka transparentnosti EU-a, nakon sporazuma s AstraZenecom, objavljen je dio ugovora o kupnji cjepiva. Odgovarajući na zahtjeve Europskog parlamenta za transparentnošću, Komisija je dostavila podatke koji ukazuju da će 70 posto stanovništva EU biti cijepljeno do kraja ljeta i to bez potrebe za dodatnih 1,5 milijardi eura iz Višegodišnjeg financijskog okvira 2021.-2027., ponuđenih za kupnju cjepiva.

- Temelj uspješne procijepljenosti je povjerenje građana, a zbog smanjenje distribucije cjepiva posljednjih je desetak dana povjerenje građana značajno narušeno. Kad se radi o zajedničkom interesu kao što je borba protiv virusa, konkurencija među državama članicama nije produktivna. Zamislite da su države pojedinačno dogovarale cjepiva, mimo EU-a, pa gdje bi u toj priči bila Hrvatska? Kada bi se cijepili naši građani, a kada Nijemci ili Nizozemci? Zato apsolutno podržavam zajednički i solidaran EU pristup! Ali, unatoč tome, činjenica je da imamo problem. Jedini način na koji možemo shvatiti zašto je došlo do ovakvog kašnjenja u isporukama cjepiva jest – transparentnost ugovora i odgovornost. Zato smo već nekoliko puta pozvali Komisiju da stavi sve karte na stol, komentirao je zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Valter Flego koji je kao član ove političke obitelji sudjelovao u raspravi.

Dodao je da se jednostavnom matematikom može zaključiti da nas prema ljetu očekuje veliki val isporuka cjepiva.

- Nažalost, time neće završiti ova borba protiv virusa, jer trčimo maraton. S obzirom na trenutne probleme isporuke i na neprestano mutiranje virusa, još ćemo puno mjeseci mjeriti prolazna vremena ovog maratona, prije konačne pobjede, kazao je Flego.

Ubrzavanje isporuke

Na sastanku je bilo govora i o ruskom cjepivu Sputnjik V koje, prema najnovijim studijama, zaustavlja razvoj Covida-19 u 92 posto slučajeva, a Flego drži da je rusko cjepivo svakako dobrodošlo „ako zadovolji norme i standarde Europske agencije za lijekove“.

Od europarlamentarca iz Istre doznajemo i da su zastupnici iz liberalne grupacije Renew Europe zatražili hitan izvanredan sastanak s povjerenikom za tržišno natjecanje Thierryjem Bretonom da bi razmotrili i informirali se na koji se način može ubrzati isporuka cjepiva.

Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen istaknula je da je EU u travnju prošle godine imala ponude za razvoj cjepiva od 160 poduzeća i znanstvenika, a europski pristup smatra bez sumnje najboljim pristupom. Podsjetila je da za razvoj cjepiva treba 5 do 10 godina, dok su cjepiva protiv Covida-19 razvijena u manje od godinu dana.

- EU danas ima ugovore za tri cjepiva koja su dobila autorizaciju - AstraZeneca, Pfizer/BioNTech i Johnson&Johnson. Slažem se s vama da je potrebno objaviti ugovore da bi se postigla transparentnost i trenutno radimo na tome. Spremni smo to objaviti, ali potrebna je suglasnost obje strane, ne samo naša. Moramo uvjeriti kompanije da je to dobro, jer neke od njih to ne žele, poručila je predsjednica Komisije zastupnicima iz Renew Europe.

Na raspravi se govorilo i o mutacijama virusa koje su vrlo zabrinjavajuće, jer u prirodi je virusa da mutira. Iako se čini da i nove varijante virusa reagiraju na cjepivo, EU mora biti spremna i za slučaj da se to ne dogodi. Von der Leyen je zato u nedjelju sazvala sastanak sa sedam direktora farmaceutskih kompanija, znanstvenika i direktora Europske agencije za lijekove na kojem bi trebali zajednički razmotriti tu mogućnost i dogovoriti plan. Pojasnila je i zašto je Velika Britanija započela čak nekoliko tjedana ranije s cijepljenjima.

Nedovoljno sirovina

- Velika Britanija je odlučila dati hitno odobrenje unutar 24 sata čim se BioNTech prijavio. Smatram da to nije dobar način rada. To je bilo prvo i potpuno novo cjepivo na tržištu. Sigurnost i učinkovitost su od ogromne važnosti i zato mi nismo koristili prečace pri autorizaciji s Europskom agencijom za lijekove. To traje 3 do 6 tjedana dulje, ali uvjerena sam da je to pravi pristup. Prečac s hitnim odobravanjem znači da bi odgovornost bila na našim leđima. Mi smo s cijepljenjima krenuli početkom prosinca i nakon 5 tjedana dali smo 18,5 milijuna doza. Da, moglo je biti i više. Ali, kompanije imaju problema s proizvodnjom. Teško je odmah krenuti u masovnu proizvodnju. To se još nikada nije dogodilo, nema dovoljno temeljnih sirovina za toliku masovnu proizvodnju, kazala je von der Leyen dodavši da joj je „jedan od direktora kompanija rekao da su 2019. proizveli 100 tisuća doza cjepiva, a godinu dana kasnije proizvest će milijardu doza". Dobra vijest je, dodala je, da se nazire povećanje distribucije.

- U veljači ćemo imati 33 milijuna doza, u ožujku 55 milijuna i to će zajedno s 18,5 milijuna doza iznositi preko 100 milijuna doza u prvom kvartalu. AstraZeneca će nadoknaditi manjak isporučenih doza cjepiva, BioNTech će to učiniti već do kraja mjeseca, a zbog proširenja svojih pogona, vjerujem da će u ožujku i nadmašiti brojke, zaključila je von der Leyen na sastanku sa zastupnicima grupacije Renew Europe.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter