JOE BIDEN NOVI AMERIČKI PREDSJEDNIK

FOTOFINIŠ: Posljednji čavao u Trumpovu vladavinu "zabili"   glasači u Pennsylvaniji, Arizoni, Nevadi, Georgiji

| Autor: Jurica Körbler
EPA

EPA


Amerika je dobila novog predsjednika, ozbiljnog, odgovornog i razumnog Joea Bidena. Za Donalda Trumpa, izvjestitelja Twittera i propalog građevinskog poduzetnika koji je nagomilao dugove ne treba trošiti riječi. Takvi kao Trump su uvijek kukavice, pa i u ovoj agoniji za američko društvo grčevito on pokušava očuvati sebe od vjerojatnih kaznenih progona koji će slijediti, a za Amerikance i američku demokraciju baš ga briga. Trump je sigurno najveća sramota koju je Amerika doživjela, a ostaje Republikanskoj stranci da se opere od svog zla koje je učinio američkoj naciji, pod njihovim pokroviteljstvom. Sve vrijeme su republikanci šutjeli, nisu reagirali na Trumpove strahote koje su prijetile Ameriku odvesti u slijepu ulicu iz koje nema povratka.

Na sreću za ovu veliku, snažnu i ponosnu zemlju to se nije dogodilo. Više od sedamdeset milijuna Amerikanaca dali su glas Joeu Bidenu, političaru s velikim iskustvom, koji dobro poznaje i nacionalnu i međunarodnu politiku i pred kojim je veliki zadatak podijeljenu Ameriku opet učiniti snažnom. Neće biti lako, neće ići brzo, ali Biden je nada ne samo za vodeću zemlju svijeta, već i za sve druge. Na Trumpovom se primjeru vidjelo koliko je opasan populizam, pomiješan s osobnim ambicijama, a uskoro bivšem predsjedniku bilo je najvažnije spasiti bijegom u politiku vlastitu kožu od bankrota i raznih financijskih makinacija koje će tek isplivati kada napusti Bijelu kuću. Zajedno sa svojom svitom poltrona koji su ugrozili američku demokraciju kao malo tko u povijesti ove zemlje. Poput Ivanke Trump, koja će u konačnici trebati uvjeriti oca da je došao kraj. Ili Trumpovog sina koji je na Twitteru kukao kako niti jedan od republikanaca koji imaju ambicija na sljedećim izborima sada nije stao 'u zaštitu' njegovog oca. Poslije toga se oglasio senator Ted Cruz iz Teksasa tvrdeći da su demokrati ukrali izbore, ali mnogi najugledniji republikanci su šutjeli. Trumpa nije podržao ni senator Mitch McConnell, već je samo poručio da treba prebrojati svaki zakoniti glas.

Posljednji čavao u Trumpovu vladavinu zabili su glasači u Pennsylvaniji, Arizoni, Nevadi, Georgiji gdje je u samom fotofinišu Biden pobijedio. I dok je nacija čekala pobjednika Tajna služba je zakucala na vrata obiteljske kuće Bidenovih, najavljujući tako da počinje uobičajena procedura posebnog čuvanja prvog čovjeka Amerike. Iznad njegove kuće uspostavljen je i obrambeni štit, kako bi se spriječila i svaka mogućnost napada iz zraka.

"Demokracija zahtijeva i malo strpljenja", poručivao je Biden, dok je Trump ležeći u sobi za sastanke u Bijeloj kući gasio televiziju zbog loših vijesti.

I dok su se okupljale Bidenove pristaše ispred hotela Westin u blizini njegove kuće u Wilmingtonu, pobjednik američkih izbora nije slavio prije vremena. Dopustio je da završi komplicirana procedura glasanja, ove godine još dugotrajnija jer su se mnogi zbog korona krize odlučili glasati dopisno. Mnogi su iskazivali oduševljenje i nisu se mnogo obazirali na Trumpove kuknjave kako su ga prevarili demokrati, mediji i biznismeni iz Silicijske doline.

U Georgiji, koja nije izabrala demokrata još od vremena Billa Clintona, glasovi su išli Bidenu, a Arizona se također odlučila za bivšeg potpredsjednika. Srednji zapad, od Michigana do Wisconsina već je dao vjetar u leđa Joeu Bidenu, a onda je došlo do preokreta u Pennsylvaniji. I tada su sve nade da će Trump osigurati drugi mandat definitivno pale u vodu.

Sve se to odigravalo u trenutku kada je broj novozaraženih u jednom danu iznosio 120.000. Već je 235.000 mrtvih, epidemija ugrožava cijelu zemlju i Amerikanci će uskoro imati mnogo važnijeg posla nego slušati bulažnjenja Donalda Trumpa. Tom Ridge, bivši guverner Pennsylvanije i u vrijeme Georgea Busha istaknuti republikanac napao je Trumpa, tvrdeći da predsjednik nije poštivao svakog pojedinog Amerikanca koji je smislio način kako sigurno glasati u trenutku dok pandemija ugrožava zemlju. "A da ne spominjemo one koji uredno broje svaki glas. To je apsolutno sramotno, iako predvidljivo."

Tko je Joe Biden, novi američki predsjednik. Kao mlad čovjek imao je tragediju u kojoj je izgubio kćerku i suprugu i tada je upoznao sadašnju suprugu Jill koja mu je pomogla da se vrati životu. Uvijek je imao karijeru u usponu, a vrhunac je bilo potpredsjedničko mjesto u vrijeme Baracka Obame. Senator je postao sa trideset godina, a mladi katolik irskog porijekla dobro je znao kako život može biti surov i na primjeru svoje obitelji. Rođen je u Scrantonu u Pennsylvaniji, a odrastao je u Delawareu gdje se preselio njegov otac, bogati prodavač automobila koji je u ekonomskoj krizi pedesetih godina sve izgubio.

Kao mladić Joe je mucao i dugo se borio da govori bez mucanja, a kada se natjecao za Senat već je bio dobar i uvjerljiv govornik. Ni mjesec dana nakon prvog velikog političkog uspjeha 1972. godine, dok je u Washingtonu birao suradnike, dočekala ga je vijest da mu je supruga doživjela saobraćajnu nesreću. To ga je toliko dotuklo da se želio potpuno povući iz politike, ali su ga u stranci nagovarali da to ne čini. Snimljen je kraj kreveta druge kćerke koja je također stradala u saobraćajnoj nesreći i ima podignutu ruku kako polaže zakletvu.

Svakoga je dana putovao iz Washingtona u Wilmington i govorilo se da poznaje sve strojovođe u vlaku. Par godina kasnije, 1976. je prihvatio susret na slijepo koji mu je dogovorio brat i upoznao Jill Jacobs, devet godina mlađu od sebe. "On se pojavio u sportskoj jakni i mokasinama", kasnije je za Vogue opisala Jill prvi susret. "Mama, napokon sam upoznala gospodina", rekla je te večeri svojoj majci.

A Joe se preporodio i govorio da ga je Jill vratila u život. Vjenčali su se 17. lipnja 1977. u kapelici UN-a u New Yorku. Supruga je nastavila raditi kao profesor, a radit će i kada postane prva dama.

Biden je pokušao ući na velika vrata u Bijelu kuću 1988. godine, ali nije uspio. Zamjerili su mu da je plagirao govor britanskog vođe laburista Neila Kinnocka, a te godine je imao i velikih zdravstvenih problema. Izgubio je svijest, a supruga Jill je učinila sve da ga jedno vrijeme udalji iz politike, pa se dva puta nije javljao na telefon kada ga je zvao predsjednik Ronald Reagan. Drugi pokušaj da postane predsjednik dogodio se 2008. godine, ali je Barack Obama bio uspješniji. Bidena je uzeo za potpredsjednika, znajući za njegovo ogromno političko iskustvo, pogotovo kada je riječ o igrama u Washingtonu. Sjajno su se slagali, bili su iskreni prijatelji i mnogi su se čak šalili na taj račun. "Nikada nešto slično nismo vidjeli između predsjednika i potpredsjednika", pisali su mediji. Problemi u odnosu Obame i Bidena počeli su kada se kandidirala Hillary Clinton, a bivši potpredsjednik se nije slagao s bivšim predsjednikom da je to najbolja prilika za demokrate.

Prije pet godina Biden je doživio još jednu obiteljsku tragediju kada je njegov sin Beau, veteran iz Iraka, umro od tumora na mozgu. Beau je kao državni odvjetnik Delawarea bio blizak i s Kamalom Harris, koja će Joeu Bidenu biti potpredsjednica. Obama nije bio siguran ni u uspjeh Joea Bidena, čak mu je savjetovao da se ne kandidira, ali očito karizmatski bivši predsjednik nije ovaj put bio u pravu.

Mnoge je prepreke prošao, kao i onu oko dilema s poslovima drugog sina Huntera, Ahilove pete obitelji. Vukao je probleme s drogom i alkoholom, a upleo se i u mutne poslove. Mnogi su se bojali da će ugroziti oca, jer je punio stupce medija i oko svog privatnog života, rastave, flertovanja s udovicom svog mrtvog brata i ženidbom za manekenku koju je poznavao desetak dana.

Republikancima je sve to došlo kao dar s neba, Biden je vješto manevrirao i izbjegavao rafale Trumpovih optužbi oko sina i njegovih poslova u Ukarajini i Kini.

Joe Biden je drugi katolički predsjednik nakon Johna F. Kennedyja i često govori da mu je vjera dala snagu pobijediti sve nesreće koje su ga zadesile. Michelle Obama znala je govoriti da su Bidenovi sjajan klan, a Joe je vrlo blizak sa sestrom Valerie, koju je znao zvati 'svojim najboljim prijateljem'. Pomogla mu je da prevlada mucanje, odgajala njegovu djecu nakon smrti prve supruge, živjela sa suprugom u njegovoj kući, tješila ga kada je napravio neki gaf kojem su se mediji izrugivali. A bilo ih je mnogo. Ni Joea nisu zaobišle priče da je znao biti previše prisan s nekim ženama s kojima je surađivao.

A agresivnog Trumpa je pobijedio smirenošću, čvrstinom i vjerom da će se Amerika vratiti korijenima, prije svega poštivanjem demokratskih standarda koji su protekle četiri godine tako nagriženi.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama