ŽNL

Zašto ista pravila ne vrijede i za suce i za igrače? Kad zgriješi, igrač se automatski suspendira, a SUDAC SE ŽALI I - SUDI

| Autor: Boris VIDULIN
(Snimio Dejan Štifanić)

(Snimio Dejan Štifanić)


Kada igrač na utakmici zasluži isključenje, odnosno zbog crvenog kartona napusti teren prije isteka devedeset minuta, već u sljedećem službenom glasniku saveza objelodani se njegova kazna. Ukoliko disciplinska komisija ima potrebe za dodatnim pojašnjenjem, zatraži se očitovanje odgovornih i prisutnih službenih osoba i onda se sve prolongira za desetak dana, za onaj sljedeći bilten NSŽI-ja. I tu je priči kraj, odredi se kazna ili se počinitelj amnestira i slučaj je stavljen "ad acta".

Kada su u pitanju suci, stvar se mijenja iz temelja. Tada se nikom ne žuri, prolaze dani i mjeseci, sudac koji je nedvojbeno pogriješio i ogriješio se o propozicije natjecanja te dao lažni iskaz u izvještaju o utakmici i dalje sudi bez problema. Njegov slučaj negdje je u ladicama NSŽI-ja, čeka da se prvenstvo završi ili barem približi svome kraju kako bi bio vremenski kažnjen. Samu kaznu u pravilu odradi u "sezoni kiselih krastavaca", odnosno za vrijeme zimske pauze kada ionako nema nogometnog natjecanja.

Od odgovornih osoba koji su u tom predmetu nema pojašnjenja, tek šturi odgovor kako je predmet u proceduri. Naravno da je i nemoguće očekivati odgovore jer suvislo objašnjenje ne postoji. U pravilniku piše kako se proces žalbe koji je upućen komisiji za žalbe mora riješiti u roku od tri mjeseca (?) i to se dobrano iskorištava. Ali ako je tako kod sudaca, onda se ta ista mogućnost može primijeniti i kod igrača jer pred zakonom bi trebali svi biti isti.

Opravdanja kako nedostaje sudaca nisu vrijedna spomena i nisu razlog odugovlačenja, a i sami klubovi muku muče s igračima i nedostaju im, pa ih svejedno nitko niša ne pita, već samo kažnjava.

Radi se o slučaju u kojem je sudac 14. rujna dozvolio igraču koji nema pravo nastupa da igra, a u zapisnik o utakmici lažno je naveo kako svi imaju pravo igrati. Tek 23 dana kasnije Disciplinska komisija ga je kaznila s mjesec dana, a nakon njegove žalbe, sve je stalo. Jasno je kako ured Saveza mora proslijediti žalbu Komisiji za žalbe, kako bi oni donijeli konačno rješenje, no to se ne događa. Već skoro 50 dana od sporne utakmice nije donijeta odluka, a sudac nesmetano sudi.

Bi li igrač nakon što zgriješi i podnese žalbu mogao igrati dok se sve ne riješi? Naravno da ne bi, igrač se automatski suspendira do okončanja postupka, ali kod sudaca je to drugačije. Tako to rade u savezu kada su u pitanju njihovi interesi, a ne oni klubova, onih istih klubova od kojih su plaćeni i zbog kojih postoje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter