U DOBA PANDEMIJE

UNATOČ PRITISCIMA WASHINGTONA DA BUDU BOJKOTIRANE: Za desetak dana počinju najneobičnije Zimske olimpijske igre

| Autor: Jurica Körbler
Peking ( Foto Pixabay)

Peking ( Foto Pixabay)


Dileme više nema, u Kini će se usprkos pandemiji i svim poteškoćama održati Zimske olimpijske igre. I to po pravilima kakve je odredio Peking. Nisu pomogli pritisci Washingtona da na neki način Igre budu bojkotirane, sportaši su po tko zna koji put pokazali da su ispred politike. Ostaje samo jedan, ali veliki problem. Hoće li baš sada, u periodu od 4. do 20. veljače uslijediti ruska intervencija u Ukrajini. Ako bi se to dogodilo sigurno je da bi kaos na političkoj karti bio ogroman, što bi moglo dovesti u pitanje i Olimpijadu.

Tako Bloomberg tvrdi da je kineski predsjednik Xi Jinping navodno zvao Vladimira Putina i zamolio ga da upad ruskih trupa odgodi do završetka Olimpijskih igara, što je glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova demantirala.

- To su lažne vijesti, to je specijalna operacija američkih službi koje koriste mediji, tvrdi. Nema potvrda o izvorima ni na ruskoj, ni na kineskoj strani. Ovo je dobar trenutak da se OI u Kini, koju američki mediji pljuju od prvog dana spoji s drugom temom. Ali to je greška, kažu ruski diplomati.

Nije bilo lako ni Kinezima kada su prije sedam godina izabrani da budu domaćini Igara. Imali su već iskustva s ljetnom Olimpijadom, ali nitko nije mogao pretpostaviti da slijedi pandemija koja će blokirati cijeli svijet. I da će krenuti baš iz same Kine. Ni uvjeti za organizaciju Igara nisu bili idealni, a Kinezi ionako nemaju baš previše iskustva sa zimskim sportovima. Zagađenja njihovih gradova su nevjerojatna, što ne zaobilazi ni mjesta gdje će se održavati mnoga sportska natjecanja.

Kada je Olimpijada pripala Kini, njihov predsjednik Xi Jinping je suvereno konstatirao da će svi problemi biti riješeni.

- Ispunit ćemo obećanja koja smo dali, poručio je međunarodnoj zajednici.

Danas, usprkos svim preprekama, Kinezi su zaista ispunili sve što su obećali. Zimska Olimpijada može početi.

Mnogo se toga promijenilo i od vremena kada su Kinezi organizirali ljetne Igre. Tada im je bilo stalo pokazati svijetu postignuća koja imaju, razvoj koji su doživjeli. Danas više nitko ne sumnja da je Kina zemlja koja napreduje nevjerojatnom brzinom. Ni oni politički problemi za Peking više nisu neka velika prepreka. Da, ne slažu se s Amerikancima, pa što! Amerika više nema autoritet da naredi svojim saveznicima da bojkotiraju Igre. Najave da će Washington 'diplomatski' bojkotirati Igre, time što neće poslati visoke dužnosnike na otvorenje, Peking nije baš pogodilo. Bidenu će se pridružiti američki saveznici, ali u Peking dolaze i glavni tajnik UN-a i ruski predsjednik Vladimir Putin. Xi će svakako Igre iskoristiti za novu političku promociju Kine. Stare priče o ljudskim pravima i sve ono što se Pekingu stavlja na teret više ne drže vodu.

Što sve čeka sportaše? Sigurno je samo to da će to biti Igre kakvih do sada nije bilo. Kinezi imaju daleko strože protokole oko korone od većine zemalja u svijetu, a tako će biti i za Olimpijadu. Strategija ”nultog covida” znači da će se rigorozno paziti tko dolazi, a sportaši, novinari i svi koji su u pratnji morat će proći stroge mjere da bi se uopće mogli pojaviti na terenima. Nema šetnje gradom, nema turizma, sve ide tako daleko da će sportaše posluživati robotizirani restorani. Međunarodni olimpijski odbor (MOO) morao je popustiti kod mnogih stvari, da se ne stvore dodatni problemi. Uostalom, veliki broj zemalja svijeta koje šalju svoje sportaše u Peking usko surađuju s Kinom na gospodarskom polju i nikome ne trebaju nove tenzije. Tako pravila postavljaju organizatori, a ona su izuzetno stroga i ograničavajuća. S druge strane može se očekivati da će sve bolje funkcionirati nego u Sočiju, pa i na ljetnim Igrama u Rio de Janeiru.

Oni koji su ovih dana boravili u Pekingu kažu da su promjene nevjerojatne. Kinezi su, tko zna kako, riješili i problem zagađenja u gradovima, na sve strane voze brze željeznice koje putnike za nekoliko sati prevezu do ogromnih udaljenosti. Mreža cjevovoda toliko je efikasna da nema nikakvih problema s umjetnim snijegom, ekologija je svugdje u prvom planu. Bit će to možda i prve Igre u kojima će se poštivati sve ono što stručnjaci za klimu smatraju potrebnim da se izbjegne katastrofa.

Optimističan je i prvi čovjek MOO-a Thomas Bach, jer zna da će Kina ispuniti obećanja. Bit će snijega i tamo gdje rijetko pada, nekoć zapuštene planine sada su spojene žičarama, skijaških liftova je na sve strane. Nove prometnice vode do skijaških centara u brdima blizu Kineskog zida. Kinezi ne otkrivaju koliko je sve to koštalo, ali sigurno nije bilo jeftino. U zemlji u kojoj se dnevno zarađuju milijarde dolara, na novce se ipak ne gleda kao drugdje. Rusi su Olimpijadu u Sočiju platiti 51 milijardu dolara, a Kinezi su sigurno uložili još više novca.

Kultni pekinški stadion Ptičje gnijezdo ponovno će biti prikazan širom svijeta u tv prijenosima otvorenja. Vodena kocka, mjesto gdje su se održavala natjecanja u plivanju i ronjenju na Olimpijadi prije 14 godina, sada se zove Ice Cube. Preuređeni su i brojni drugi objekti, pa Kinezi kažu da same pripreme za sportski dio nisu bile tako skupe. Navodno je za taj segment utrošeno manje novca nego što su potrošili Rusi ili na prethodnoj Olimpijadi u Južnoj Koreji.

Sportaše tako čekaju sva moguća čudesa. Izgrađena su brojna odmarališta kraj Pekinga i u planinama koje se nalaze sjeverno od grada. Odmah su i Kinezi 'navalili' na zimske sportove, pa svake zime deseci tisuća njih počinju učiti skijati. Sve je u Kini, za razliku od Austrije i Italije, super moderno, usluga nevjerojatna, neki objekti podsjećaju na kinesku drevnu prošlost, razne dinastije. Spust će se održati na strmim padinama blizu Yanqinga, a prethodno su minirane planine. Ono što bi se drugim činilo nemogućim, Kinezi su naravno realizirali, pa su nastale strme staze i to čak njih sedam, koje gledaju na Veliki zid.

Kinezi su otišli još korak dalje. Bilo je prigovora da će staze imati snijeg, ali da ga na okolnim stazama neće biti. Onda su proveli sustav cjevovoda i sada su zasnježene i planine oko staza. Strojevi rade danonoćno, alpski ugođaj je tu i samo čeka sportaše. Sve je spremno i u Pekingu, sigurnosne su mjere podignute na najviši nivo, a ”New York Times” piše da su postavljene i 44 protuzračne baterije kako bi se spriječio svaki mogući incident iz zraka. Kinezi će nositi odjeću koja je sašivena i kreirana u Kini, a Xi kaže, ”spremni smo, svijet se raduje Kini”.

Raduju se i naši sportaši koji će otputovati u Kinu. Do zadnjeg se trenutka nije znalo tko će sve ispuniti normu, a Lea Jugovac za ”Glas Istre” kaže: „Jako sam zadovoljna činjenicom što sam se kvalificirala na Zimske olimpijske igre u Pekingu, budući da u snowboardu to pravo ostvaruje samo 30 žena i 30 muškaraca. Stoga u Peking odlazim neopterećeno, bez pritiska oko bilo kakvog plasmana, s jednom željom da odvozim najbolje što mogu i odvozim vožnju koju zamislim. Epidemiološka situacija je otežavala cjelokupan proces priprema i odlazaka na natjecanje, pa isto tako i odlazak na ZOI. Teško je to, pogotovo psihički, jer si stalno u nekom strahu da se ne zaraziš, obzirom da smo unatoč cijepljenju obavezni ići stalno na testiranja”.

Omikron je donio nove izazove, a vidjelo se i sada u Mađarskoj, na rukometnom prvenstvu, što to znači. Sportaši će se stalno testirati, postoji strogi protokol koji uključuje stalno nošenje maski, dezinfekciju ruku. Ono malo gledatelja koji će biti na terenima moći će pljeskati, ali ne i vikati i bodriti sportaše. Svo pomoćno osoblje, od konobara i čistačica svo vrijeme neće moći napuštati olimpijsko selo, a kada sve bude gotovo morat će biti tri tjedna u karanteni. Nitko nema iluzija da se virus ipak neće probiti, bez obzira na to što je stranim posjetiteljima zabranjen ulazak u Kinu. Sportaši i novinari koji su cijepljeni imaju neke 'privilegije', neće morati biti u dugoj karanteni pred početak natjecanja. Ali, neće moći napuštati hotele, posebni vlakovi i autobusi će sve sudionike razvoziti do mjesta gdje se održavaju Igre. Bit će to, bez sumnje, najneobičnije Olimpijske igre u povijesti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter