VATRENI U PULI

STADION ALDO DROSINA Svjetski viceprvaci svladali Gruziju sa 2:1. U tiskanom izdanju Glasa Istre pročitajte sve o utakmici Vatrenih te izjave selektora Dalića i igrača 

| Autor: Roberto CAR

Šlag na tortu stigao je u Puli. Nakon izborenog nastupa na europskoj smotri zahvaljujući pobjedi nad Slovačkom u Rijeci, «vatreni» su stigli u Pulu i protiv Gruzije odigrali posljednju utakmicu ove godine.

Nakon tri pobjede, remija i poraza u prvih pet nastupa Hrvatske u Puli, u utorak su izabranici Zlatka Dalića ostvarili novu, četvrtu pobjedu. Svjetski viceprvaci svladali su Gruziju s 2;1 pred dobro raspoloženim, ali pokislim gledateljima na Gradskom stadionu «Aldo Drosina». Brojne prilike, tri gola, nažalost i nekoliko ozljeda te posljednje minute koje su «vatreni» zbog ozljeda Vlašića i Juranovića odigrali s devet igrača, uz sporadična «tuširanja», obilježila su ovaj nastup Hrvatske.

Nebo se na koncu ipak malo smilovalo, kiša nije padala tijekom popodneva, nego tek neposredno pred sam početak i kraj utakmice, što je nogometnu feštu na «Drosini" ipak podiglo na višu razinu. Iako su gledatelji, već tradicionalno, na pulski stadion počeli pristizati tek sat vremena prije utakmice, na kraju je ogled Hrvatske i Gruzije s tribina pratio impozantan broj od pet tisuća gledatelja. Svi su oni, skupljeni sa svih strana Hrvatske, ali i Bosne i Hercegovine, čemu su svjedočili brojni transparenti s ispisanim imenima gradova, došli bodriti reprezentaciju Hrvatske koja je subotnjom pobjedom protiv Slovačke u Rijeci izborila 11. nastup na velikim natjecanjima.

Sukladno najavama uoči susreta, izbornici Dalić i Weiss na kvalitetan travnjak "Pulske bombonijere" izveli su "šarene sastave". Hrvatski izbornik već se okrenuo traženju dodatnih solucija uz one igrače koji tvore okosnicu reprezentacije za EURO iduće godine, dok je slovački stručnjak na klupi Gruzije tražio nova rješenja za predstojeće susrete u nadi da će ipak izboriti europsku smotru.

Oršić u sredini, Perišić lijevo i Rebić desno bila je napadačka trojka "vatrenih" koja je od starta povukla sve suigrače na gostujuću polovicu. No, nisu se ni «bijeli" iz Gruzije povukli, pokazali su odmah da će i oni imati napadačke ambicije. Na prvi udarac u okvoir gola trebalo je čekati do 10. minute. Tada je Perišić, ipak je kapetan, natjerao Makaridzea na prvu intervenciju. Gruzijci su odgovorili još žešće, Kakabadze je prošao desnom stranom i prizemnom loptom uposlio Jigaurija u sredini. Lopta je prošla tik uz desnu vratnicu. U 15. minuti Badelj je sjajno uposlio Perišića čiju dijagonalu Makaridze odbija u korner. I više nego dovoljno za buran aplauz s tribina. No, Gruzijci su odgovorili pogotkom. Prizeman udarac Papunashvilija u suradnji s mokrim travnjakom prevario je nesigurnog Kalinića i gosti su poveli. Za nagradu je krenuo novi pljusak, a. na izjednačenje trebalo je čekati tek šest minuta. Oršićev ubačaj iz slobodnog udarca s lijeve strane Kashia je sproveo u vlastitu mrežu – 1:1. U idućem je napadu Hrvatska mogla do preokreta, ali je agilni Perišić pogodio gredu nakon pogreške gruzijske obrane. Gruzijci su odgovorili kontrom koju je Lobjanidze zaključio udarcem pored gola. Općenito, brojne prilike i udarci na gol s obje strane svjedočili su o otvorenoj utakmici, bez želje za taktičkim nadmudrivanjima zbog čega su na dobitku bili gledatelji. Novu priliku za aplauz s tribina povukli su Rebić sjajnim prodorom po lijevoj strani te Badelj udarcem pored gola. Kraj sadržajnog poluvremena izmamio je novi aplauz uz bodrenje s tribina.

        Nastavak je otvoren uz čak četiri izmjene u redovima «vatrenih", između ostalih na gol je umjesto Kalinića stao Porečan Simon Sluga. Najraspoloženiji igrač u redovima «vatrenih», kapetan Perišić doveo je Hrvatsku u vodstvo početkom nastavka. Odličnu akciju suigrača koji su ušli u poluvremenu, Roga i Juranovića, pretvorio je u vodstvo 2:1. Bila je to prava nagrada za odličan nastup kapetana na pulskom travnjaku. Novu prijetnju gruzijskom golu izveli su nakon sat vremena igre Perišić i Rebić, ali udarac potonjeg glavom završio je pored gola. Aplauz na otvorenoj sceni zaslužili su Vlašić i Perišić za akciju u 69. minuti. Ubačaj prvog, volej kapetana i obrana golmana. Potom je raspoloženi Rebić prevario svog čuvara, ali ne i golmana, nakon čega je uslijedio prolom oblaka koji je polako ispraznio tribine. Nažalost, vani je morao i Nikola Vlašić zbog ozljede, ali Dalić nije nikoga uveo u igru pa je Hrvatska zadnjih deset minuta igrala s igračem manje. Ubrzo se ozlijedio i Juranović, ali se nakon par minuta ipak vratio, šepajući. Da Gruzijci ne izjednače u završnici pobrinuo se Badelj odličnom obranom tijelom nakon udarca Kiteishvilija i ubrzo je malteški sudac svirao kraj.

GOLOVI

0:1 Papunashvili je s desne strane išao prema sredini gdje ga je čekao Škorić i odlučio se na prizeman udarac s ruba kaznenog prostora. Lopta je skliznula po travnjaku i iznenadila Kalinića.

1:1 Oršić je izveo slobodan udarac s lijeve strane i ubacio u peterac gdje je Kashia prsima skrenuo loptu u vlastitu mrežu.

2:1 Odličnu akciju Roga i Juranovića glavom je zaključio Perišić. Juranovićev ubačaj s desne strane preletio je gruzijsku obranu, a kapetan «vatrenih" bio je na pravom mjestu i glavom smjestio loptu u kut.

 

Hrvatska – Gruzija

Prijateljska nogometna utakmica: Hrvatska – Gruzija (1:1). Gradski stadion "Aldo Drosina". Gledatelja: 5072. Sudac: Alan Mario Sant – 6,5. Pomoćnici: Sultana i Portelli (svi Malta). Strijelci: 0:1 Papunashvili (19'), 1:1 Kashia (25'-ag), 2:1 Perišić (53'). Žuti kartoni: .

HRVATSKA: Kalinić 5 (od 46. Sluga -), Bartolec 6 (od 46. Juranović 6,5), Jedvaj 5,5 (od 46. Ćaleta-Car 6), Škorić 6, Melnjak 6, Pašalić 6,5 (od 75. Perić -), Badelj 6,5, Kovačić 6,5 (od 65. Vlašić 6,5), Rebić 6,5, Oršić 6 (od 46. Rog 6), Perišić 7,5.

GRUZIJA: Makaridze 5,5, Kakabadze 5,5 (od 39. Shengelia 5,5), Kashia 5, Navalovski 5,5, Khocholava 6 (od 80. Grigalava -), Gvilia 5,5 (od 83. Kvilitaia -), Papunashvili 6,5 (od 65. Kiteishvili 5,5), Gazaishvili 5,5 (od 87. Kharaishvili -), Aburjania 6, Jigauri, Lobjanidze 5,5 (od 51. Arabuli 5).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter