ŠAH

Pojedinačno prvenstvo Istarske županije u ubrzanom (rapid) šahu: MRKALJEVIĆ, STOJKOVIĆ I MUCIĆ NAJBOLJI U VODNJANU

Na seniorskom prvenstvu nastupilo je 29 seniora, 1 seniorka, 6 juniora, 4 kadeta i 1 kadetkinja. Na prvenstvu za mlade do 12 godina nastupilo je 17 kadeta i 7 kadetkinja, dok je na prvenstvu za šahiste do 16 godina nastupilo 8 kadeta i 3 kadetkinja

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
NAJBOLJI U KATEGORIJI DO 12 GODINA - Vid Sošić, pobjednik Andrej Stojković i Paula Milovac

NAJBOLJI U KATEGORIJI DO 12 GODINA - Vid Sošić, pobjednik Andrej Stojković i Paula Milovac


Dom mladih u Vodnjanu prošle je nedjelje bio domaćin pojedinačnim prvenstvima Istarske županije u ubrzanom (rapid) šahu u organizaciji Šahovskog saveza Istarske županije. Prvenstva su se igrala u tri skupine, za mlade (kadete i kadetkinje) do 12 i do 16 godina starosti te seniore i seniorke (zajedničko prvenstvo).

Pravo nastupa imali su svi registrirani šahisti i šahistkinje s prebivalištem u Istarskoj županiji. Na prvenstvu za mlade do 12 godina nastupilo je 17 kadeta i 7 kadetkinje, dok je na prvenstvu za mlade do 16 godina nastupilo 8 kadeta i 3 kadetkinje. Igralo se po švicarskom sustavu u 7 kola, s tempom igre od 10 minuta plus 5 sekundi po Bronsteinu.

Prvo mjesto u kategoriji do 12 godina osvojio je Andrej Stojković (ŠK Pula) sa stopostotnim učinkom. Na diobi drugog mjesta našlo se troje sudionika s po 5 osvojenih bodova, pa su dodatni kriteriji kreirali ukupni poredak. Najbolje dodatne kriterije imala je Paula Milovac (ŠK Vodnjan) kojoj je pripalo 2. mjesto, a 3. mjesto osvojio je Vid Sošić (ŠK Pula).

Na prvenstvu za mlade do 16 godina slavio je Lovro Mucić (ŠK Pula) sa 6½ osvojenih bodova koji je, s upisanih šest pobjeda i samo jednim remijem popravio rejting za dodatna 43 boda. Drugi je Zvan Sošić (ŠK Pula) s pola boda manje, dok je treći David Mandalinić (ŠK Pula) s 5½ bodova.

Na seniorskom prvenstvu nastupilo je ukupno 29 seniora, 1 seniorka, 6 juniora, 4 kadeta i 1 kadetkinja. Prvenstvo je okupilo izuzetno jak igrački sastav, 1 GM, 1 IM, 4 FM, 10 MK i veliki broj igrača raznih kategorija. Prvenstvo je odigrano po švicarskom sustavu u 9 kola, s tempom igre od 10 minuta plus 5 sekundi po Bronsteinu.

Pobjednik je prvokategornik Jakub Mrkaljević iz ŠK Vladimir Gortan. Nakon 9 odigranih kola na diobi 1. mjesta sa 7 osvojenih bodova uz Mrkaljevića našli su se još GM Nenad Ferčec (ŠK Pula) i FM Enrico Ghersinich (ŠK Vladimir Gortan) pa su dodatni kriteriji odlučivali o ukupnom poretku. Prevagnuli su u korist Mrkaljevića, GM Ferčec je završio na 2. mjestu, a FM Ghersinich na 3. mjestu.

Kao raritet valja istaknuti najstarijeg sudionik prvenstva, a to je Slobodan Pilepić (1930. godište), kojeg je organizator je nagradio medaljom.

Prvenstva su protekla u fer i sportskom natjecanju, bez ijedne sudačke intervencije. Najbrojniji na prvenstvima bio je ŠK Pula s 8 kadeta i 11 seniora te ŠK Veli Vrh s 9 kadeta i 8 kadetkinja. Sudački dio posla odradili su IA Igor Milovac i NA Valter Valković.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter