Međunarodni festival u Svetvinčentu

PLJOČKANJE: Riznica praksi prijenosa tradicijskih igara

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Gosti iz Rumunjske, članovi federacije OINA

Gosti iz Rumunjske, članovi federacije OINA


U sklopu festivala predstavili su se gosti s kojima IPS već duže vrijeme surađuje: AC La Tanguilla iz španjolskog grada Aranda de Duero, Pljočkarski klub Bosansko Grahovo iz BiH, Odred izviđača iz Nikšića (Crna Gora), "Companyia de Jocs l'Anònima" iz Katalonije, grupa Zajednice Talijana iz Pule te Udruga pljočkara iz Modene Italija * Posebnu pažnju privukli su gosti iz Rumunjske, članovi rumunjske federacije OINA

Važnost pljočkarskih manifestacija u procesima očuvanja tradicijske kulture naglasio je Španjolac Pere Lavega, predsjednik europske asocijacije tradicijskih igara i sportova, na četvrtom međunarodnom festivalu pljočkanja održanom u organizaciji Istarskog pljočkarskog saveza u Svetvinčentu, ispod srednjovjekovnih zidina kaštela Morosini-Grimani. Okupljenima se uvodno obratio i načelnik Dalibor Macan, da bi pročelnik županijskog odjela za kulturu Vladimir Torbica potvrdio spremnost Istarske županije da i ubuduće podržava ovakve aktivnosti. Festival je u ime Ministarstva kulture otvorila Mirela Hrovatin.

Prvi dan trodnevne manifestacije bio je posvećen prijenosu kulturnog dobra na mlade. Završetak je to aktivnosti započetih početkom veljače u sklopu kojih su održane dvije radionice pljočkanja za učitelje i nastavnike tjelesnog odgoja, a potom još osam zasebnih radionica po osnovnim školama. Natjecanja osnovaca održana su u dvije discipline, bacanje u obruč i tradicijsko pljočkanje parova. Prvo mjesto osvojila je ekipa OŠ Svetvinčenat, drugo OŠ Jurja Dobrile iz Rovinja, a treće mjesto OŠ Marčana. U natjecanju parova najuspješnija ekipa bila je "Svetvinčenat 3" Leo Lenić i Karlo Peršić iz OŠ Svetvinčenat.

Zainteresirani učenici imat će priliku putovati

Osnovci su predstavili i svoje EU projekte tako će Osnovna škola Marčana naredne dvije godine sudjelovati u Erasmus+ projektu Junior Business Minds Selling Online Eco-Traditional Games. Zainteresirani učenici i nastavnici imat će priliku putovati u pet zemalja projektnih partnera, a to su Španjolska, Italija, Grčka, Latvija i Irska, a uzvratno će ih ugostiti u svojoj školi. Učenici će kroz igru i druženje osmišljavati igre, razmjenjivati znanja i upoznati se s povijesnim, kulturnim i tradicionalnim obilježjima partnerskih zemalja.

Osnovna škola "Jurja Dobrile" iz Rovinja predstavila je Cultural Heritage and Nutrition in Global Environment, Erasmus+ projekt koji uključuje pet zemalja, Hrvatsku, Portugal, Španjolsku, Grčku i Finsku. Bavi se očuvanjem nematerijalne kulturne baštine u pet kategorija: tradicijske igre, pjesme, ples, hrana i pričanje priča. Prije mjesec dana održana je jednotjedna mobilnost u Rovinju koja se temeljila na očuvanju tradicijskih igara Istre i Hrvatske kao i zemlja partnera. Istarski pljočkarski savez je sudjelovao u oba projekta kroz radionice o pljočkanju.

U sklopu pljočkarskog festivala održan je znanstveni skup "UNESCO Registar dobrih praksi kao inspiracija i poticaj zajednicama u procesima očuvanja nematerijalne kulturne baštine", organiziran uz stručnu pomoć Etnografskog muzeja Istre. Prvi dio skupa vodila je Tamara Nikolić Đerić, kustosica-kulturna antropologinja. Valentina Lapiccirella Zingari s talijanskog Sveučilišta u Sieni, govorila je o razumijevanju uloge zajednica i organizacija civilnog društva u procesu stvaranja baštine. Mirela Hrovatin iz Ministarstva kulture obradila je temu "Svrha i posljedice zaštite nematerijalne kulturne baštine: UNESCO-ovi popisi i hrvatski nacionalni Registar". Jasenka Kranjčević iz Instituta za turizam Zagreb predstavila je zajednički rad s Ksenijom Tokić, pod nazivom "Konjičke viteške igre - između UNESCO-a i zaborava", a Pere Lavega, predsjednik AEJeST-a, govorio je na temu "Kritične ideje za smjernice politike o tradicionalnim sportovima i igrama."

Znanstveni skup o tradicijskim igrama

Drugi dio skupa pod nazivom "Riznica praksi prijenosa tradicijskih igara i sportova" vodila je Lidija Nikočević, ravnateljica Etnografskog muzeja Istre. Mirjana Margetić, viša muzejska pedagoginja iz Etnografskog muzeja Istre govorila je o temi "Istraživanje, bilježenje, snimanje - tradicijske igre u muzejskoj praksi", Tamara Perković predstavila je Erasmus+ projekt OŠ Jurja Dobrile Rovinj, Severka Verbanac iz Dječjeg vrtića Medulin govorila je o razvoju identiteta i kompetencija djeteta u procesima upoznavanja nematerijalne kulturne baštine Općine Medulin putem projekta "Tragovi u moru" (Priče potopljenih brodova uz obalu Istre), dok je Víctor Baroja i Benlliure sa sveučilišta Vic u Kataloniji govorio o povratku tradicijske igre u Kataloniji.

- Ovakav znanstveni skup predstavlja veliki iskorak u radu IPS-a, a na sljedećem festivalu 2020. godine u Svetvinčentu planiramo da jedna od tema bude povezanost tradicijskih igara i sportova s turizmom, istaknuo je Milivoj Pacenti iz IPS-a. Na znanstvenom skupu svečano je potpisan memorandum o suradnji između Istarskog pljočkarskog saveza i županijske Udruge slijepih, a potpisali su ga predsjednik IPS-a Armando Fabijančić i predsjednik USIŽ-a Zlatko Kuftić. Ovo je vjerojatno prvi slučaj takve suradnje na području Europe.

Pobjednici Dragan Matika i Loris Maretić

U sklopu festivala predstavili su se gosti s kojima IPS već duže vrijeme surađuje: AC La Tanguilla iz španjolskog grada Aranda de Duero, Pljočkarski klub Bosansko Grahovo iz BiH, Odred izviđača iz Nikšića (Crna Gora), "Companyia de Jocs l'Anònima" iz Katalonije, grupa Zajednice Talijana iz Pule koja njeguje staru istarsku igru "pandolo" te Udruga pljočkara iz Modene Italija. Posebnu pažnju privukli su gosti iz Rumunjske, članovi rumunjske federacije OINA, koji su prezentirali atraktivnu timsku igru koja ima nekih sličnosti s bejzbolom.

U tradicionalnom turniru "parova" koji se od ove godine igra u sklopu međunarodnih turnira "Pokal Alpe-Adria", nastupile su 34 ekipe iz šest europskih zemalja, uključujući pljočkare iz Slovenije te goste iz Španjolske. Prema informacijama asocijacije AEJeST, nije poznato da ijedno natjecanje u tradicijskim disciplinama u Europi ima učesnike iz toliko različitih zemalja. Pobjednici turnira su Dragan Matika i Loris Maretić iz Vodnjanskog "Agroturista".

- Nekolicina gostiju iz Španjolske, završila je na Roverskoj fešti u Juršićima na druženju uz "moru", tradicijsku igru naših krajeva, ali i dobrog dijela Mediterana. Dogovorene su zajedničke aktivnosti na revitalizaciji ove prekrasne igre koja je u ne tako davnoj prošlosti bila stigmatizirana i zabranjivana, najavio je Pacenti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama