NOGOMET

DVOSTRUKA MJERILA: Komisija za žalbe ponovno pogoduje kažnjenim sucima, igrači i klubovi se kažnjavaju odmah, suci ne

| Autor: Boris VIDULIN
Za suce nema crvenog kartona (Milivoj MIJOŠEK)

Za suce nema crvenog kartona (Milivoj MIJOŠEK)


Prvenstvene utakmice u NSŽI-ju ove su jeseni trajale točno 85 dana, računajući od prvog kola pa do one posljednje utakmice koja je odigrana ove polusezone. Tom istom NSŽI-ju trebalo je jedan dan više da donese odluku o kažnjavanju sudaca koji su nedvojbeno učinili grešku za koju moraju snositi posljedice. Dakle, raznim komisijama koje se bave disciplinskim pravilnikom trebalo je više vremena za odluku od samog trajanja natjecanja. Na taj način odaje se dojam nepravde i nejednakosti prema svim članovima nogometnog saveza i još se više navlači bijes svih onih koji smatraju da postoje zaštićene osobe unutar organizacije.

Sporni događaj datira od 14. rujna ove godine. Puna 23 dana (?) kasnije Disciplinska komisija u sastavu Luka Rakić, Miodrag Mavrić i Nenad Sladaković donosi odluku o kažnjavanju suca na mjesec dana, a nakon njegove žalbe 13. listopada, Komisija za žalbe u sastavu Ivan Crljenica, Lara Bulić i Roland Šalinović nakon 56 dana potvrđuje odluku "disciplinaca" o kazni od mjesec dana.

Koja je svrha kažnjavanja nakon što natjecanje prestane? Ta ista Komisija za žalbe nekoliko dana ranije donijela je rješenje o oduzimanju bodova kadetima Jadrana i odbacila je njihovu žalbu, a navela je kako bi u slučaju prihvaćenja žalbe prekršaj koji je utvrđen, prošao nekažnjeno. Što je u suprotnosti svrsi kažnjavanja kako je to određeno čl. 4 Pravilnika. Koja je razlika između porečkog nogometnog kluba i sudaca? Naravno da je nema, ali se ipak primjenjuje drugačije obrazloženje i primjena pravila. Isti slučaj je i s kaznama igrača koji su redovito kažnjeni s određenim brojem utakmica, a ne vremenski. Posljednji primjeri kazne su braća Fejzić iz Potpićna Učke 72 koji su označeni kao učesnici prekida utakmice i kažnjeni su s najmanjom mogućom kaznom od šest utakmica ne igranja. Iz kojeg razloga nisu kažnjeni najmanjom mogućom kaznom od tri mjeseca? Vjerojatno jer bi na taj način mogli igrati već od prvog proljetnog kola, kaznu bi odradili tijekom zimske stanke i sve bi bilo u suprotnosti svrsi kažnjavanja kako je to određeno člankom 4 Pravilnika. A koja je razlika između sudaca i igrača? Nema je ni tu, zapravo ne bi je trebalo biti, ali se ona događa.

- Meni je izrazio žao ako netko smatra da ja kao predsjednik Komisije za žalbe pogodujem nekome. Smatram da je moja greška što je odluka donesena kada je prvenstvo završilo, ali isto tako treba znati da je sve po pravilniku jer imamo pravo u roku tri mjeseca donijeti odluku. To što trenutno nema natjecanja i što oni zapravo neće osjetiti kaznu, nije do nas. Istina je da smo mi mogli ranije reagirati, da je više od 50 dana dugi period, ali nisam stigao zbog privatnih obaveza. Smatram da će i takva kazna imati utjecaj na kažnjenike, reći će predsjednik Komisije za žalbe Ivan Crljenica.

Nije znao objasniti na koji će način zabrana suđenja u dvanaestom mjesecu imati utjecaj na suce, ali je pokušao objasniti zašto se kod NK Jadrana pozvao na članak 4.

- Što se tiče Jadrana gdje smo se pozvali na članak 4 i napisali kako oni ne bi osjetili kaznu, a to je svrha kažnjavanja, reći ću kako se mi nismo dužni u svakoj odluci pozivati na njega. Kod Jadrana smo se pozvali jer sam ja to smatrao ispravnim, a kod sudaca se nismo pozvali jer sam smatrao da nema potrebe za tim.

Sada će, nakon ovog objašnjenja, većina koja misli da se ne postupa isto prema svima, vjerojatno promijeniti mišljenje jer je Komisija za Žalbe uistinu ostavila dojam kako rade po pravilu i na način da se krivca kazni, a krivac tu kaznu i osjeti.

- Svatko ima pravo naše odluke shvatiti onako kako želi i protumačiti ih kako mu odgovara, ali sam ja uvjeren da su donesene u duhu pravila i da imaju svoju svrhu, zaključio je Ivan Crljenica uz opasku kako je do sada sve radio kako treba te kako će to činiti i ubuduće, a ovaj slučaj je puka slučajnost.

Da to baš i nije tako, pokazat će slučaj iz Lige mladeži NS Rijeka gdje je Ivan Crljenica također predsjednik Komisije za žalbe. Tamo je, između ostalih, i trener Rudara Dragan Načinović 21. listopada ove godine suspendiran na dva mjeseca, nakon čega je uložio žalbu, a rješenja nema već skoro dva mjeseca.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter