Vladimir Milinović

Živimo u tihoj apokalipsi – distopija više nije fikcija, nego svakodnevica

| Autor: Pogled.hr
Vladimir Milinović (DominionArt studio)

Vladimir Milinović (DominionArt studio)


Još prije početka sastanka svjetskih lidera, bilo je jasno da summit NATO-a u Den Haagu neće biti običan. Sve je bilo prožeto središnjom temom - povećanjem obrambenih izdataka na 5% BDP-a, što je Trump nametnuo poput svojevrsnog ultimatuma, i to je, čini se, upalilo - kaže Vladimir Milinović, medijski stručnjak, politički komentator i konzultantnt iz INMS-a (Ideje novih medijskih strategija), te dodaje:

- Trump je, poput velebnog showmena, dominirao i ceremonijom i medijima - i razgovarao s glavnim tajnikom NATO-a Rutteom kao s podložnikom na nekakvom zidiću. A Rutte? Popustio je i javno ga hvalio, pa čak i poslao poruku podrške koju je Trump ponosno podijelio na društvenim mrežama. Sve je djelovalo kao ritual pomirenja - ili barem taktične diplomacije.

Komunikacijski, ja to ne vidim kao katastrofu, nego kao strategiju. Naime:

Autentičnost u komunikaciji: Trump komunicira izravno, bez diplomatskih fraza, ponekad i brutalno, ali to dosljedno radi i na taj način ostaje vjerodostojan svom stilu. To mnogi smatraju osvježavajućim, čak i iskrenim.

Taktika zabavljanja - da, ali i rezultatima: Pritom "show" stilu, izgurali su dogovor o 5?%, što su ostali smatrali nemoguće. On prijeti, disciplinira saveznike i zauzvrat dobiva ono što je želio.

Rizici agresivne transakcijske diplomacije: No, takav je pristup kratkoročan - i nameće dilemu o dugoročnoj pouzdanosti Saveza. Hoće li se u idućim godinama održati dogovor? Ili će "America First" sve preokrenuti na štetu Europe?

Trump nije tajna

Kad se sve to i još puno toga drugoga uzme u obzir, u čemu je zapravo tajna Donalda Trumpa?

- Dakle, tajna Donalda Trumpa je u toj mješavini teatralnosti, pritiska i nepredvidivosti, što ga čini liderom, predvodnikom, ali naizgled u stabilnosti.

Za mene, kao što sam već pisao, fenomen Trumpovog utjecaja na NATO je pozitivan. Primijetimo da je europski NATO tri godine vijećao o povećanju proračuna, a nije se uradilo ništa, dok Ukrajina gori 1000 dana, nekoliko stotina kilometara od EU-a. Zahvaljujući Trumpu, proračun je sad dignut za tisuće milijardi. Što god netko mislio o Trumpovim vezama sa Rusijom, posljedice su takve da europski NATO po ovom dogovoru ulaže u vojsku 7 puta više od Putinove Rusije. To je zapravo i kraj snova o daljnoj ekspanziji Putinizma na Zapad. U srcu tog fenomena leži debata između stila i sadržaja, između hitnog "dobivanja" i dugoročnog zadržavanja. Trump je, bez sumnje, autentičan - on to jest i radi na svoj način. No, hoće li ta autentičnost voditi sigurnoj, učinkovitoj i koherentnoj politici ili donijeti fragmentirani NATO s godinama neizvjesnosti, ostaje otvoreno pitanje.

Cijeli razgovor i analizu pročitajte na portalu Pogled.hr.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama