(Hina/EPA)
"U vihoru rata - Banovina 1991." naziv je izložbe fotografija kojom Državni arhiv u Sisku povodom Tjedna arhiva obilježava 30 godina od početka Domovinskog rata na području Banovine.
Izložbom je obuhvaćeno razdoblje od kraja 1990., kada je počela "balvan revolucija" i proglašena tzv. SAO Krajina, do početka 1992. kada je potpisano Sarajevsko primirje, čime je okončana prva faza Domovinskog rata u Hrvatskoj.
Ravnateljica sisačkog Državnog arhiva Nela Kušanić u ponedjeljak je na otvorenju izložbe rekla kako je namjera organizatora bila unatoč pandemijskim uvjetima obilježiti značajne događaje od prije tri desetljeća i tako nastaviti izložbenu djelatnost.
Izložba je postavljena u suradnji s Hrvatskim memorijalnim dokumentacijskim centrom Domovinskog rata (HMDCDR), a njen autor Dario Franić kazao je kako su, uz fotografije koje se čuvaju u Centru i sisačkom Arhivu, korištene i one iz zbirke tjednika "Jedinstvo", "Sisačkog tjednika" te iz privatnih zbirki.
Važnost povijesnih događaja s početka Domovinskog rata istaknula je Julija Barunčić Pletikosić, koja je uz Matu Rupića iz HMDCDR-a jedna od autorica teksta.
Spomenula je napade pobunjenih Srba na policijske postaje u Petrinji, Glini, Kozibrodu i Kraljevčanima, zatim okupaciju naselja u Banovini, tri napada na Petrinju iz vojarne "Vasilj Gećeša", osvajanje vojarne "Barutana" u Sisku i vojno-raketne baze Šašna Greda kod Siska, uspješnu bitku za Novi Farkašić te neuspjelu akciju "Vihor" u Pokuplju.
Izložba će biti otvorena do 28. veljače iduće godine.
U istom prostoru organizirana je i prigodna prodaja izdanja Državnog arhiva u Sisku, a za unaprijed najavljene skupine učenika i drugih zainteresiranih građana omogućit će se i obilazak arhivskih spremišta s uvidom u atraktivnije primjerke arhivskoga gradiva.
Tijekom Tjedna arhiva sisački će Arhiv raditi od 8 do 20 sati, a u tom će terminu biti moguće uz izložbu pogledati i 40-minutni dokumentarni film o ratnim zbivanjima na Banovini.