"nisam tražila"

#METOO Stiglo tisuće svjedočanstava i mučnih, traumatičnih priča..."SADA NAM PRIJETE I HAKIRAJU NAS"

| Autor: Glas Istre
Zlostavljanje (Ženska kuća)

Zlostavljanje (Ženska kuća)


Počelo je, kao i mnoge stvari, na društvenim mrežama. A zatim se proširilo kao požar. Doslovno preko noći, Facebook stranica "Nisam tražila", nastala nakon što je glumica Milena Radulović optužila za silovanje uglednog beogradskog profesora glume i redatelja Miroslava Aleksića, postala je pokret koji povezuje na tisuće žena iz cijele regije, piše danas Jutarnji list.

Na tisuće svjedočanstava i mučnih, traumatičnih priča, zaprimile su i javno podijelile četiri administratorice te Facebook stranice, koja je zbog učestalih cyber napada prebačena i na web domenu. Istodobno, otvaraju se policijske istrage - ona protiv Aleksića je upravo u tijeku - a fakulteti i javne škole uključuju se i vlastitim internim istragama, pozivajući studente da im se jave i hrabro progovore o eventualnim zlostavljanjima unutar institucija (ADU u Zagrebu zaprimio je čak 24 prijave).

O seksualnom nasilju progovaraju poznati i nepoznati, a anonimne studentice javljaju se novinskim redakcijama pa su tako njih četiri za Jutarnji list progovorile o spolnom uznemiravanju na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Stigao je čas i o spolnom uznemiravanju otvoreno se govori više nego ikada. Nema sumnje, domaća inačica pokreta #MeToo je rođena.

Razgovaramo s Asjom Krsmanović, Anom Tikvić, Nadine Mičić i Mateom Mavrak, četiri kolegice i bivše studentice Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu, koje su i pokrenule čitavu stvar nakon mučne ispovijesti Milene Radulović. Ne bez problema, jer otkad je stranica pokrenuta, pretrpjele su i cyber-napade, a na Facebooku su ih pokušali zastrašiti i ušutkati, kažu nam, i ne samo njih, nego i sve one koji su s javnosti dijelili svoje anonimne iskaze.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter