ZAGREB

Matula (ZLB): Ministarstvo turizma zadnji tren traži produljene roka

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Saborski klubovi nisu u četvrtak sporili da za još tri godine, do 31. prosinca 2024., treba produljiti privremena rješenja o legalizaciji objekata u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost, no dio oporbenih proziva resorno Ministarstvo da to radi u zadnji tren.

 Pred nama je „gašenje požara“ u zadnji tren, 31. prosinca 2021. - do kada vrijede privremena rješenja, je vrlo blizu i nemoguće je zamisliti da se kasnije moglo donijeti produljenje, kazao je Vili Matula (ZLB) u saborskoj raspravi o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.

 Privremenih je rješenja gotovo 16 tisuća, a od 2011., već je nekoliko puta produživan rok za legalizaciju nezakonito izgrađenih građevina.

 Romana Nikolić (Klub socijaldemokrata) kaže kako „upada u oči“ sporost rada Ministarstva turizma oko tog problema. Kako je moguće da i u 2021, imamo gotovo 16 tisuća neriješenih zahtjeva, upitala se i upozorila kako će, ne riješe li se ni do konca 2024., mnogi ugostitelji morati staviti ključ u bravu svojih objekata.

 Predloženo treba podržati, nemamo izbora, treba riješiti  16 tisuća ljudi koji se bave ugostiteljstvom, odnosno turizmom, kazao je Damir Bajs (Fokus) koji drži da tako veliki broj nije „vezan“ samo uz Ministarstvo turizma, nego uz ukupno funkcioniranje državne uprave.

Izmjene zakona pozdravlja i Katarina Nemet (IDS), ocijenivši da će donijeti benefite dijelu turističkih, odnosno ugostiteljskih radnika.

 No jasno je da je riječ o zanemarivim izmjenama koje gase požar izazvan sporošću legalizacije, naglasila je zastupnica.

Šimpraga: Legalizacija traje i traje!

I Anja Šimpraga (SDSS) poziva nadležne da se čim prije završi proces legalizacije koji, dodaje, „traje i traje“.

 Kada se rok za legalizaciju ne bi produžio, to bi dovelo do poremećaja u gospodarstvu, s produženjem se sprječava nelegalno obavljanje ugostiteljske djelatnosti, a time i nelojalna konkurencija ugostiteljima i iznajmljivačima koji posluju po propisima, kazala je.

 I Anton Kliman (HDZ) ističe kako ne vidi drugu mogućnost osim da se produži rok i riješe „zavrzlame“. Shvatilo se i da nije samo država kriva, postupci legalizacije spušteni su na razinu županija, gradova i općina koji nisu dovoljno kapacitirani za rješavanje tih problema, naglasio je zastupnik Kliman i upozorio da u Istri nelegalna gradnja ne staje.

 Zastupnici, među kojima i Ante Kujundžić (Most), upozorili su i na niz drugih problema s kojima se nose ugostitelji, od pandemije, preko nedostatka kvalitetne radne snage, previsokih fiskalnih i parafiskalnih nameta.

 Kroz izmjene uopće nije dotaknut glavni problem ugostitelja: podjela između noćnih i dnevnih klubova, dodao je Ante Prkačin (DP) koji kaže da je DP razočaran prijedlogom, ali da će ga podržati.

 Produljenjem roka za legalizaciju, omogućit će se ugostiteljskim objektima, iznajmljivačima i OPG-ovima s privremenim rješenjima da i u sljedećoj turističkoj sezoni pružaju usluge.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter