(Hina/EPA)
Zakon o asistenciji nužan je kako bi se pravno reguliralo to pitanje, a u obzir mora uzeti individualne potrebe svake osobe s invaliditetom, istaknuto je u srijedu na online konferenciji udruge Zamisli o izazovima asistencije osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak istaknula je kako već 12 godina kontinuirano upozoravaju na potrebu zakonskog reguliranja pitanja asistencije, jer je riječ o jednom od najvažnijih pitanja.
"Problemi leže u činjenici da se moraju uzeti u obzir individualne potrebe svake osobe s invaliditetom, njezin način života, potrebe i dnevne aktivnosti", kazala je pravobraniteljica.
Ne mogu, dodala je, isti broj sati asistencije dobiti osobe s invaliditetom kojima se svakodnevno treba pomagati oko svih fizioloških potreba i osobe kojima treba pomoć asistencije za odlazak do grada odraditi neku administraciju.
Istaknula je da konstantno ukazuju na te diskrepancije u sustavu, a žao im je što nadležno ministarstvo nije prepoznalo taj problem da "napokon dobijemo Zakon o asistenciji koji bi to sve pravno regulirao".
Sudionici konferencije su se složili da je sudjelovanje osoba s invaliditetom u razmjenama i međunarodnim projektima nužno, jer im osigurava stjecanje dodatnih znanja, razvoj vještina i promjenu životne perspektive.
Slažu se i da je ravnopravno sudjelovanje osoba s invaliditetom u projektima mobilnosti moguće jedino uz pomoć asistenta i to pet asistenata za jednu osobu s najtežim invaliditetom tijekom sedmodnevnog putovanja. Uz asistenciju, funkcionalan prijevoz čini nužnu simbiozu i preduvjet kvalitetne mobilnosti.
Udruga Zamisli zahtjeva da se, bez obzira hoće li to biti kroz zakon ili projektno financiranje, u središte pozornosti stavi osoba i njene individualne potrebe te da osobe koje trebaju pomoć druge osobe dobiju tu podršku kroz jedan resurs, neovisno jesu li u sustavu obrazovanja, zapošljavanja, rada ili neovisnog življenja.
Smatra da treba regulirati i procjenu trajanja usluge asistencije koja se mora uskladiti s individualnim potrebama korisnika i zakonskim odredbama o radnom vremenu.