(Hina/EPA)
Istarska razvojna agencija (IDA) svečano je u četvrtak u Puli proslavila 20. obljetnicu rada, a na panel diskusiji "(I)STRAtegija 2030. - Budućnost poduzetničke Istre" je istaknuto da je IDA nezaobilazan čimbenik razvoja gospodarstva cijele Istre s posebnim naglaskom na malo i srednje poduzetništvo.
"IDA pruža financijsku podršku putem ciljano osmišljenih kreditnih linija, razvija poduzetničku infrastrukturu kao što su poduzetničke zone, inkubatori i coworking prostori, provodi uspješne europske projekte, educira, informira i savjetuje naše poduzetnike, ulaže u infrastrukturu za istraživanje i razvoj te isto tako popularizaciju znanosti među najmlađim naraštajima", rekao je obnašatelj dužnosti istarskog župana Fabrizio Radin i dodao kako "IDA zajedno s javnim i privatnim sektorom, stvara povoljnu poduzetničku klimu u Istri".
Pulski gradonačelnik Boris Miletić je rekao da kao što čini i Istarska razvojna agencija, tako i mi kao Grad činimo apsolutno sve što možemo kako bismo svojim poduzetnicima pomogli i olakšali im poslovanje. Pula trenutno broji 3080 poduzetnika koji zapošljavaju oko 15 tisuća osoba i, uz Zagreb, grad smo s najviše poduzetnika u odnosu na radno sposobno stanovništvo", istaknuo je pulski gradonačelnik Boris Miletić.
O angažmanu i motivaciji mladih govorila je prorektorica Sveučilišta Jurja Dobrile Lorena Mošnja Škare, koja je rekla kako i pulsko Sveučilište ima inkubatore za mlade studente poduzetnike, a izvršni direktor Infobipa Silvio Kutić je podsjetio da je ta danas globalna tvrtka iz Vodnjana s uredima u više od 40 zemalja svijeta početke imala u poduzetničkom inkubatoru IDA-e.
Predsjednica Uprave Tehnomonta, ujedno i predsjednica Hrvatske udruge poslodavaca Gordana Deranja govorila je o izazovima i perspektivama poduzetnika u Hrvatskoj.
Kako se moglo čuti na današnjoj svečanosti, Istarska razvojna agencija osnovana je krajem 1999. godine kao prva regionalna razvojna agencija u Hrvatskoj te kao ključno operativno tijelo za provedbu razvojnih programa Istarske županije.
U 20 godina provedeno je pedesetak EU projekata vrijednih 500 milijuna kuna, ostvareno je 16 kreditnih linija u sklopu kojih je podržano 1100 projekata vrijednih 700 milijuna kuna. Kroz poduzetnički inkubator prošlo je 75 početnika.