Naoko, sve se činilo još ovo ljeto u redu, pa su Banožić i Hranj zajedno otputovali u Ameriku povodom 25. obljetnice suradnje HV-a i Nacionalne garde Minnesote. Što se događalo u pozadini i iza kulisa, teško je pretpostaviti. U jednom trenutku načelnik se našao u nezahvalnoj poziciji, u ping-pongu između vrhovnog zapovjednika i ministra obrane. "Postupio sam po zapovijedima koje su u skladu sa zakonom i naredbom hrvatskog predsjednika", kratko je komentirao Hranj kad je počela kanonada optužbi iz Ministarstva obrane
(Snimio Goran Mehkek / Cropix)
"More je za nas Zagorce imalo magičnu privlačnost". Tako je govorio Robert Hranj kada se prisjećao kada je kao dječak iz Varaždina otišao u Split gdje je pohađao srednju mornaričko-tehničku školu. Danas je prvi operativni čovjek vojske, načelnik Glavnog stožera oružanih snaga, oko kojeg se lome koplja na najviše političkom nivou, iako admiral s politikom nema veze.
O Varaždincu Robertu Hranju javnost zapravo malo zna, što i nije čudno jer vojnici ne vole popularnost na način kako to vole političari. Na dužnost načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga došao je s funkcije direktora Glavnog stožera, u vrijeme kada je načelnik bio general Mirko Šundov. A dugogodišnji načelnik prije Šundova bio je karizmatični general Drago Lovrić, koji je na toj odgovornoj dužnosti bio od 2011. do 2016. godine, da bi u međuvremenu postao diplomat i veleposlanik u Kataru.
Hranj je imenovan admiralom prije dvije godine, a prije toga bio je kapetan korvete, pa kapetan fregate i bojnog broda, komodor, kontraadmiral i viceadmiral. Zapovjednik Ratne mornarice, što se uvijek smatra najelitnijim dijelom vojske, bio je od 2012. do 2015. Kada se navodi biografija Roberta Hranja, onda svakako impresionira onaj dio koji se odnosi na školovanje u Americi, u Mornaričkoj ratnoj školi u Newportu, da bi 1994. postao vojni izaslanik u SAD-u. To su oni opći podaci. Kada je nakon dogovora Milanovića i Plenkovića, koji je po tom pitanju bio brz, imenovan za načelnika Glavnog stožera, šef države je rekao: "Admirale Hranj, ovo je dosad najodgovornija dužnost koju imate i ovo je sada točka u kojoj je razboritost, moć prosudbe i staloženost još važnija".
Bilo je to u ožujku 2020., u Domu hrvatske vojske "Zvonimir" u Ministarstvu obrane u Zagrebu. Na svečanosti je Plenkovićev izaslanik bio Damir Krstičević, a Jandrokovićev dr. Miroslav Tuđman. Među gostima su bili i generali Ante Gotovina i Mladen Markač.
"Admiral Hranj i ja često smo i do sada dan započinjali u teretani jer želimo dati osobni primjer i želimo da slika Hrvatskog vojnika bude slika sportaša, fizički i mentalno spremnog za sve izazove. A to vrijeme koristimo i za razmjenu informacija bitnih za daljnji razvoj Hrvatske vojske", kazao je tadašnji ministar obrane Krstičević. "Kao načelnik Glavnog stožera dat ću sve od sebe da ovu dužnost obavljam na najbolji mogući način. Vodit ću se zakonitosti postupanja i djelovanja, jačanje spremnosti HV-a za sve zadaće i inzistiranje na fizičkoj sigurnosti svakog pripadnika Oružanih snaga. Da bi to stvorili, treba nam red, rad i stega", poručio je tada admiral.
Hranj je u "pripetavanju" pobijedio generala Dragu Matanovića za kojeg se govorilo da je bio blizak Kolindi Grabar- Kitarović, što, vjerojatno nije bilo Milanoviću po volji. A Hranj je slovio kao jedan od najobrazovanijih hrvatskih časnika, kojeg je upravo šef države promaknuo u čin admirala pomorstva, pa se i Plenković lako složio da dođe na najistaknutije mjesto u oružanim snagama.
A Hranj je uvijek bio najbolji. Prvi u klasi u školi, pa najbolji u klasi na Vojnoj akademiji u Splitu. Njegovi prijatelji iz djetinjstva prepričavali su da je Robert došavši u Split bio impresioniran, prije svega "slikom bijelog kamenog grada i kristalno plavog mora". A još u osnovnoj školi maštao je o brodovima i raketama. Nakon školovanja, Hranj je izabrao da će nastaviti vojnu karijeru na raketnoj topovnjači 406 "Ante Banina", zamijenivši zauvijek tihi i mirni Varaždin burnim i dinamičnim Splitom, u kojem je stekao obitelj, oženio se Splićankom s kojom ima dvoje djece.
Otići će kasnije u Washington, Bruxelles, ali će se uvijek vraćati Splitu. Gradu u kojem je briljirao kao sjajan student, koji je u svojoj klasi imao ocjenu 4,9, da bi u Mornaričkoj vojnoj akademiji u Lori imao ocjenu 9,8. Kao nagradu je dobio trofejni pištolj, poklon saveznog sekretara za narodnu obranu.
Kao i mnogi časnici koji su rat dočekali u uniformi Jugoslavenske ratne mornarice, Hranj je trebao odlučiti što i kako dalje, a odluku je odmah donio, među prvim časnicima iz bivše JNA koji su prešli na hrvatsku stranu. "Nećemo pucati na narod", rekao je mladi poručnik bojnog broda kada je JNA silom pokušala slomiti otpor Splićana. Odluku o prestanku službe Hranju je potpisao admiral Mile Kandić koji se priključio Hrvatskoj vojsci i kasnije sudjelovao u brojnim akcijama na jugu zemlje, opet na raketnoj topovnjači "Šibenik", čiji je bio prvi zapovjednik. U duši je uvijek mornar, čovjek s mora, koji je dogurao do najvišeg čina. Uz brojna odlikovanja, među kojima je i američko Legion of Merit. Postao je i prvi mornar na čelu Hrvatske vojske.
A, kako to ide u životu, nije bio lak put do vrha. Dugo je Hranj radio poslove vezane za NATO, ali nije munjevito napredovao. Josip Lucić navodno je usporio brzo napredovanje vrhunskog časnika, a čak je bilo pokušaja i da ga se umirovi. Hranj je u međuvremenu završio i NATO-ovu školu u Njemačkoj i bio predstavnik pri vojnom savezu.
Na početku mandata, kada je general Krstičević dao ostavku, većih problema nije bilo ni na relaciji Pantovčaka i Ministarstva obrane. Već su počele frcati iskre između Milanovića i Plenkovića, ali Hranj i novoimenovani ministar obrane Mario Banožić, barem prema van, funkcionirali su bez problema. Još u siječnju ove godine obojica su obišla postrojbe koje su uklanjale posljedice potresa na Baniji, a Banožić je rekao da je u tom času bilo angažirano 2.300 vojnika. Izjave je davao Banožić, a Hranj je šutio. Uostalom, nije se u medijima nikada isticao, nije davao intervjue, tek poneku izjavu.
S Banožićem je u ožujku obišao vojnike u Bjelovaru i podržao akciju pošumljavanja u kojoj su sudjelovali i pripadnici HV-a, rekavši da je to dio napora za očuvanje naše planete. "Od svih terena rekao bih da vojnik posebno cijeni šumu, a ako je poznaje i poštuje, štitit će ga, te mu može pružiti i prednost". Kada se obilježavala Oluja, Banožić i Hranj uputili su čestitke braniteljima, a na nekim zajedničkim istupima Hranj je nosio plavu majicu Ratne mornarice, s plavom kapom, na kojoj je pisalo Navy.