(Snimio Srećko Niketić / Pixsell)
Vrhunac toplinskog vala stigao je i do Kvarnera i Istre. Dok se Kvarner prži na temperaturama od 36 do 39 stupnjeva Celzijevih, u unutrašnjosti Istre, u Buzetu, temperature su dosegle i 40 stupnjeva.
No, pritom je, javlja Istramet, stvarni osjet ugodnosti tzv. heat index, ponegdje prešao i 50°C, ponajprije zahvaljujući visokoj vlažnosti zraka.
Konkretno, upravo je takav osjet "ugodnosti" danas zabilježen u Livadama. I temperatura mora naglo je porasla, tako je u Kopru izmjereno 30 °C.
"Ove su vrijednosti daleko od prosječnih vrijednosti za lipanj, spomenimo kako je uobičajena temperatura mora u lipnju 21-22 °C", napominje Istramet.
Istovremeno, na istoku Like divlja nevrijeme, a što je u skladu s prognozom Istrameta i njihovom najavom rane destabilizacije atmosfere, s mogućim pljuskovima u Lici, Gorskom kotaru i dalmatinskom zaleđu.
Tijekom utorka i srijede pljuskovi će biti češći i po Sloveniji, a mogući su i u unutrašnjosti Hrvatske, sugeriraju prognostički modeli.

"Hladna fronta koja će temperature zraka sniziti na promjerenije vrijednosti za doba godine stiže u noći na četvrtak. Iako ćemo za detaljnu prognozu trebati pričekati ponedjeljak i službena meteorološka upozorenja, izgledno je naglo pogoršanje vremena uz mogućnost nevremena, a na moru i snažnih neverina.
Naglo će zapuhati umjeren i jak sjeverac i sjeverozapadnjak, dok su prilikom nailaska fronte mogući olujni udari zapadnog i jugozapadnog vjetra. Temperature zraka snizit će se od 5 °C na Jadranu do 10 °C u kontinentalnoj Hrvatskoj", najavljuje Istramet.