Povijesni zahvat

U KBC-u Rijeka izvedena nova metoda liječenja posljedica antitumorske terapije

| Autor: Hina
(Snimio Vedran Karuza)

(Snimio Vedran Karuza)


U Kliničkom bolničkom centru Rijeka prvi put u Hrvatskoj je izveden revolucionarni zahvat u liječenju posljedica antitumorske terapije, pomoću fekalne mikrobne transplantacije, rečeno je na konferenciji za medije u petak.

Kako je istaknula predstojnica Klinike za tumore KBC-a Rijeka Ivana Mikolašević, imunoterapija koja se provodi nad pacijentima s tumorima kao nuspojavu može imati upalne procese na organima. Jedna od njih je upala crijeva ili kolitis, a takav slučaj bio je s pacijenticom kojoj u zaustavljanju upalnog procesa nisu pomagale ni jedna od uobičajenih metoda, terapijom lijekovima. Kolitis je izazivao 10 do 15 krvavih proljeva dnevno. 

Uz njezin pristanak odlučeno je da se primijeni nova metoda u Hrvatskoj, fekalne mikrobne transplantacije obavljene pomoću kolonoskopije. Tim postupkom se u crijeva uvodi uzorak stolice zdravog donora, pa je kod pacijentice posljedično znatno smanjen upalni proces, a proljevi su zaustavljeni, te joj je stanje znatno bolje, rekla je Mikolašević.

Ustvrdila je da je jedna od prednosti primjene ove metode smanjenje primjene kortikosteroida za liječenje upala, jer oni mogu imati vrlo štetne posljedice.

Ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić ustvrdio je da ovaj zahvat otvara novu stranicu u liječenju pacijenata, kvaliteti, sigurnosti i poboljšanju ishoda liječenja. Ovime se opravdavaju sva ulaganja u opremu i edukacija liječničkog kadra, naveo je ravnatelj.

Ružić je naglasio da je jedan od prioriteta sadašnje Uprave riječkog KBC-a podizanje razine liječenja pacijenata s tumorima.

U godinu dana uloženo je čak 18 milijuna eura iz izvora Vlade RH, europskih fondova i samog KBC-a u novu opremu. Među ostalim, instalirana su i u pogonu tri linearna akceleratora i pogon centralne pripreme citostatika, projekt koji se planirao preko 30 godina.

"Ostvarili smo poboljšanja na svim razinama, stalno se educira liječnički kadar, pacijentima su dostupni svi potrebni lijekovi, uvedena je bolja organizacija pa više nema čekanja, pa se o pacijentima na Klinici za tumore skrbi na najbolji način", ustvrdio je Ružić.

Dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci Goran Hauser je predstavio fekalnu biobanku, koja se nalazi u sklopu fakulteta. Kako je naveo, problem pri primjeni metode poput fekalne mikrobne transplantacije je naći zdrave donore. Oni moraju proći vrlo striktni postupak analiza, pa nije jednostavno imati odgovarajućeg donora u ovakvim slučajevima.

Kako su se slične metode transplantacija, za druge postupke liječenja, počele primjenjivati prije nekoliko godina, 2021. godine je utemeljena fekalna biobanka, odnosno banka stolice, u kojoj su pohranjeni uzorci zdravih donora na 80 stupnjeva Celzijusovih ispod nule, te su spremni za moguću primjenu, naveo je dekan Hauser.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama