Ilustracija (Pixabay)
Život u digitalnom dobu donio je brojne prednosti. U samo nekoliko klikova obavljamo kupnju, plaćamo račune ili rješavamo administraciju. No, mnogo je i velikih izazova te neugodnih situacija. To su, primjerice, lažni pozivi i poruke u kojima su plijen roditelji, a mamac su djeca za sve podlije financijske prijevare, donosi HRT.
Izrazito neuogodna i uznemirujuća prijevara uznemirila je građane ovih dana. Marija Goatti, glasnogovornica PU zagrebačke, opisala je situaciju:
- Javite se na mobitel, a s druge strane se javlja osoba koja se predstavlja kao liječnik i govori vam da je vaše dijete teško nastradalo, da žurno zbog liječničke skrbi, odnosno hitne operacije - morate donijeti novac.
Napominju da žrtve reagiraju u najboljoj namjeri, donose novac na dogovoreno mjesto i predaju ga lažnom liječniku ili liječnici. Tako je, kaže Goatti, petero sugrađana "zlatne životne dobi" došlo na poziv lažnih liječnika. Prevaranti računaju na šok i strah roditelja - dokazuju to i SMS poruke koje im šalju na mobitele. U njima se roditeljima obraćaju kao da su njihova djeca.
- Sestra mi je dobila jednu takvu sličnu, međutim njezino dijete ima osam godina i bilo je s njom pa nije odreagirala. Ali recimo moja kćer recimo ima 16 godina. Da je na izletu, da sam ju pokušala dobiti prije toga i da dobijem takvu poruku vjerojatno bi reagirala u panici. Takve poruke su baš izuzetno podle jer ciljaju na roditeljsku brigu, kazala je Sanja Bionda.
Takve poruke kod primatelja izazivaju strah i brzu, često instinktivnu reakciju rješavanja problema, ističu stručnjaci.
- Ta poruka je dobro napravljena po starom triku društvenog inženjeringa, gdje je poruka tako dobro napisana da u mozgu zapravo budi određene psihološke mehanizme kod ljudi koji tad reagiraju u najboljoj namjeri, izjavio je Marko Gulan, stručnjak za kibernetičku sigurnost.- Roditelji su ti, kada prime tu informaciju - to je nešto što je njima osobno jako važno.
- To su njihova djeca i naravno kada se događaju raznorazne stvari u današnjem svijetu, oni ne znaju trebaju li u tom trenutku odmah ragirati ili ne, kazala je psihologinja Sandra Đurijanček.
Stručnjaci upozorajavu da je riječ o tzv. phishing napadima - koje za cilj imaju krađu podataka. Ovih dana pojavila se i nova prijevara na komunikacijskim platformama. U poruci se glasa za djevojku koja se natječe za stipendiju. No za razliku od dosadašnjih lažnih poruka s nepoznatih brojeva, ove se šalju s brojeva poznatih korisniku.
- Bitno je da korisnik shvati da se ne radi o njegovoj bližoj osobi, odnosno ako smatra da je moguće, da prije toga provjeri pozivanjem same te osobe, izjavio je Andro Marčev, rukovoditelj Odjela zaštite korisnika u HAKOM-u.
- Takve poruke se pošalju na stotine tisuća telefona, gdje ustvari onda očekuju da će se određeni građani ja bi rekao upecati na tu poruku i onda im uplatiti novac, rekao je Tomislav Ramljak iz Centra za sigurniji internet.
Ako dobijete takvu poruku, važno je, upozoravaju i policija i stručnjaci, ne odgovarati na nju, i nikako ne uplaćivati novac.
Cijeli prilog dostupan je ovdje.