(Snimio Bruno Fantulin / Pixsell)
Komemoracija za ubijenu Aleksandru Zec i njezinu majku Mariju Zec održana je u subotu kod Adolfovca na Sljemenu, gdje su ih u noći sa 7. na 8. prosinca 1991. godine ubili pripadnici pričuvne postrojbe MUP-a čiji je zapovjednik bio Tomislav Merčep.
Potpredsjednica SDSS-a Anja Šimpraga istaknula je kako Srpsko narodno vijeće (SNV) sa svojim partnerima odaje priznanje svim žrtvama, a isto tako ne dopušta da izblijedi kultura sjećanja na stradale Srbe u proteklim ratovima.
Stradanje Aleksandre Zec, ustvrdila je, simbol je stradanja sve djece u ratu, ali i podsjetnik na nestajanje građana srpske nacionalnosti tijekom noći, likvidacije, miniranje kuća i uništavanje imovine.
"Sjetimo se samo zadarske kristalne noći o kojoj u javnosti možemo jako malo čuti", rekla je Šimpraga, dodavši da je obitelj Aleksandre Zec simbol stradanja svih Srba na području Republike Hrvatske u gradovima u proteklom ratu.
Ivana Kekin iz stranke Možemo! istaknula je da su Mihajla, Mariju i njihovu 12-godišnju kćer Aleksandru ubili pripadnici pričuvne postrojbe MUP-a, poznate kao Merčepova postrojba, koji unatoč priznanju nisu odgovarali za taj zločin.
"Trebamo biti dobri susjedi neovisno o svim našim razlikama", rekla je Kekin, napominjući da oni koji razlike pretvaraju u razdore profitiraju od takvih podjela.
Zamjenik zagrebačkoga gradonačelnika Luka Korlaet podsjetio je da se na poticaj Mladih za ljudska prava u suradnji sa Srpskim narodnim vijećem, Antifašističkim vijećem i Documentom četvrti put obilježava "jedna od najmučnijih epizoda suvremene zagrebačke povijesti".
"Ova je kultura sjećanja izuzetno važna pa nastojimo obilježiti sva mjesta koja nose breme zločina i nepravde", rekao je Korlaet.
Napomenuo je da su dovršili i otvorili spomenik žrtvama holokausta i ustaškoga režima na Glavnom kolodvoru, zamijenili razneseni kameni blok s tekstom Jure Kaštelana i postavili ploču na mjesto pogroma na Dotrščini, dok su kod Adolfovca započeli uređenje memorijalnog platoa.
To je mjesto zamišljeno kao memorijalni plato s nekoliko punktova zadržavanja koja evociraju mučnu noć. "Ne ulazeći u motive počinitelja, koji su bili nacionalistički ili trivijalno pljačkaški ili oboje, ostaje gorak okus u ustima o lakoći počinjenja zločina za koje nitko nije odgovarao", zaključio je Korlaet.
Tena Banjeglav iz Documente istaknula je kako su počinitelji došli opljačkati kuću obitelji Zec, ali je taj čin bio zločin iz mržnje, vođen nacionalističkim motivima.
"Ubijeni su iz nacionalističke mržnje pod izgovorom da surađuju sa srpskom vojskom", rekla je Banjeglav, dodavši kako je Aleksandra ubijena samo zato što je bila srpske nacionalnosti. U to vrijeme, ocijenila je, Hrvatska je bila puna laži i propagande, a mnoga ružna događanja ostala su neprocesuirana.