RIJEKA

Filmske večeri u sklopu festivala rodne ravnopravnosti ROAR

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U okviru Festivala rodne ravnopravnosti ROAR Sveučilišta u Rijeci u utorak u riječkom Art kinu počinju filmske večeri a za izbor filmova bili su zaduženi rektorica Sveučilišta Snježana Prijić Samaržija, pisac Ante Tomić i pisac i filmski kritičar Jurica Pavičić. 

Uz filmove po njihovu izboru, prikazat će se kratkometražni studentski filmovi Međunarodnog studentskog filmskog festivala STIFF, po izboru umjetničke direktorice STIFF-a Maše Drndić. Filmske večeri Art-kino priređuju se u suradnji sa Sveučilištem u Rijeci, a donose filmove u kojima se rodna tematika preklapa s radom, zdravljem i starenjem kao čestim diskriminacijskim osnovama.

Filmske večeri počinju okruglim stolom pod nazivom "O ženama i filmovima" u kojem sudjeluju selektori i selektorica filmskog programa, uz moderatoricu razgovora, ravnateljicu Art-kina Slobodanku Mišković.

Nakon okruglog stola, započinje projekcija filma po izboru Ante Tomića, "Petrijin venac" (1980.), jednog od najpoznatijih filmova Srđana Karanovića o jarmu patrijarhata nad životom proste seoske žene iz malog rudarskog mjesta, nagrađen na Pulskom filmskom festivalu Velikom zlatnom arenom za najbolji film te Zlatnom arenom za najbolju žensku ulogu (Mirjana Karanović).

Sljedećeg dana, u srijedu, prikazat će se film "Vera Drake" Mikea Leigha po izboru Snježane Prijić Samaržija. Kako rektorica riječkoga sveučilišta navodi u obrazloženu izbora, "Vera Drake je žena iz radničke klase koja radi, brine i strukturira život svih članova obitelji, daje im potrebni okvir i osjećaj sigurnosti, pomaže bližnjima, ali i besplatno obavlja ilegalne pobačaje u mračnom vremenu u kojem su bili zabranjeni. Sve to radi stoički, s tihim uvjerenjem i bez gorčine". "Iako ovo jest film koji tematizira pobačaj kao žensku temu i društveni izazov, ovdje se radi o puno većoj priči o ženskoj sudbini, o solidarnosti i osjećaju dužnosti brojnih nevidljivih i tihih žena koje nose stvarni život", ističe Prijć Samaržija.

Završnog dana Filmskih večeri u sklopu festivala ROAR na programu je film "Uzavreli grad" Veljka Bulajića iz 1961. godine o razvoju Zenice kao industrijskog i urbanog središta. Izbornik Jurica Pavičić navodi da danas kod ovog filma fascinira njegova neočekivana gender-perspektiva. "Film o nastanku grada za Bulajića je film o nastanku građana, a pogotovo građanki. To je film o ženskoj radničkoj masi koja pristiže iz patrijarhalnog ruralnog svijeta. Ona u gradu otkriva sastavnice urbanog života, od opismenjavanja do plesa i od perivoja do frizera", naglasio je Pavičić.  

Festival rodne ravnopravnosti ROAR se organizira u okviru projekta Podrška i provedba planova za rodnu ravnopravnost u akademskoj zajednici i istraživanjima SPEAR, koji temu rodne ravnopravnosti i jednakosti promiče kroz film i dijalog u zajednici i dio je programa obilježavanja 50. godišnjice osnutka Sveučilišta u Rijeci. U sklopu festivala ROAR, koji je počeo 16. ožujka, izvedena je kazališna predstava "Boja odgoja" te su priređena predavanja i javni razgovori na temu rodne ravnopravnosti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter