SPLIT

Na Hrvatskom ronilačkom kongresu u Splitu više od 250 sudionika

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Treći Hrvatski ronilački kongresu ovog vikenda u Splitu okupio je više od  250 predstavnika ronilačke struke iz Hrvatske i susjednih zemalja, koji su sudjelovalo na brojnim edukativnim panelima i predavanjima, a među sudionicima bili su i predstavnici Civilne zaštite RH.

Ministarstvo turizma i sporta ronjenje doživljava kao bitnu i atraktivnu novinu u segmentu turizma koje Hrvatska nudi, rekao je državni tajnik Ministarstva Tomislav Družak. Istaknuo je da je u izradi Zakon o turizmu koji bi trebao pomoći razvoju te djelatnosti koja se prožima kroz turizam i kroz sport.

Razvojem ronilačkog turizma dolazi do porasta nesreća, havarija i nezgoda te je upravo ovaj kongres okupio službe spašavanja na jednom mjestu, uključujući Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatsku vatrogasnu zajednicu, Hrvatsku gorsku službu spašavanja i Područni ured civilne zaštite Split kako bi zajedničkim akcijama djelovali po isti modulima, priopćeno je iz Ravnateljstva CZ.

Veliku logističku podršku u suorganizaciji i provođenju kongresa pružilo je Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a, a sudionike je u ime potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića pozdravio ravnatelj Damir Trut.

Naglasio je da je 80 licenciranih ronilaca u najvišoj kategoriji hvalevrijedna i korisna dodatna sposobnost Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite (DIP CZ), koja će naći svoje mjesto i u zadaćama pružanja podrške u istraživanju olupina  potonulih brodova, u suradnji s Ministarstvom kulture i medija.

Ujedno će davati potporu lučkim kapetanijama kod spašavanja na moru, što je dodatan plus  u segmentu sigurnosti za postizanje uspješne turističke sezone.

Ravnateljstvo civilne zaštite ulaže i velike napore u opremanje postrojbe, rekao je Trut. Postoje i konkretni planovi za razvoj ronilačkog modula unutar DIP CZ-a, a to uključuje i opremanje iz projekata EU, što će biti respektabilni pomak u opremanju ronilačkog modula, te dodatni zamah u obavljanju operativnih zadaća u slučaju izvanrednih događaja, dodao je.

Na 3. Hrvatskom ronilačkom kongresu u splitskom hotelu Amphora sudjelovala je i Hrvatska vatrogasna zajednica, a glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković istaknuo je važnost ovog skupa.

Ronjenje u vatrogascima jedna je od novih sposobnosti koja se razvija u mnogim gradovima, posebno u javnim vatrogasnim postrojbama. To je jedna od sposobnosti koja se pokazala i kao potreba - spašavanje ljudi kada padnu u vodu – jezera, rijeke, potrage u moru, rekao je Tucaković

Zanimljiva predavanja na kongresu bila su vezana uz arheološka nalazišta, kao i prikazi brojnih ekspedicije. Mnogobrojna publika, mogla je tako uživati u prikazima olupina brodova koje Jadransko more krije.

Prezentirana najsuvremenija ronilačka oprema

Svatko iz svog područja govorio je o prednostima ronjenja u Hrvatskoj, koje još uvijek, prema riječima struke, nije u cijelosti iskorišteno, kao jedan od najboljih i najunosnijih turističkih proizvoda.

Kongres je sadržavao i izložbeni prostor gdje su brojni izlagači iz ronilačke industrije prezentirali najsuvremeniju ronilačku opremu te prikazali najnovija dostignuća, proizvode i usluge.

Partner kongresa je Hrvatska turistička zajednica koja nastoji podići interes dionika turističkog sektora za područje ronilačkog turizma.

U sklopu kongresa održava se i ekološka akcija čišćenja podmorja Eko patrola / Dalmacija, a ronioci su čistili podmorje na tri lokacije – Split, Solin te Povlja na Braču, u organizaciji Ronilačkog kluba HRVI Nemo-Adriatic, Ronilačkog kluba Nemo-Brač i Plave promocije, a uz podršku Općine Selca i TZ Solina pod pokroviteljstvom Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter