(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj burzi u ponedjeljak se očekuje oprezno trgovanje nakon što su se Crobex indeksi spustili na najniže razine od kraja rujna, a za nove smjernice investitori će pratiti zbivanja na globalnim burzama i daljnji razvoj situacije s pandemijom covida-19.
Svih pet analitičara koji su sudjelovali u anketi Hine očekuje danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks potonuo je protekloga tjedna 1,73 posto, na 1.997 bodova, oslabivši tako drugi tjedan zaredom. Crobex10 spustio se za 1,5 posto, na 1.230 bodova. Oba indeksa na najnižim su razinama od kraja rujna.
Među sektorskim indeksima, najviše je pao transportni, za 4,21 posto, dok je najviše ojačao građevinski, za 3,88 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je oko 33 milijuna kuna, što je 22 milijuna manje nego u tjednu ranije.
"Na domaćem tržištu kapitala, za razliku do svjetskih burzi, prošloga tjedna vladalo je negativno raspoloženje, pri čemu je Crobex pao ispod 2.000 bodova po prvi put od kraja rujna. Sa završetkom sezone objave financijskih izvješća, likvidnost je splasnula - u prosjeku se dnevno kretala oko 8,3 milijuna kuna, što je nekih 10 milijuna manje u odnosu na tjedan prije", kaže Magdalena Bašić, analitičarka tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.
Kako dodaje, idućih dana nema nekih bitnijih korporativnih vijesti koje bi potaknule tržište. "Vjerujem da će se i dalje pratiti daljnji razvoj situacije oko pandemije u Hrvatskoj, koja je očigledno izmaknula kontroli, a investitori će pratiti i zbivanja na globalnim tržištima i važnije makroekonomske objave", izjavila je Bašić.
Najlikvidnija je protekli tjedan bila dionica Atlantske plovidbe, kojom je ostvareno 11,7 milijuna kuna prometa. Cijena joj je potonula 14,67 posto, na 413 kuna, pa je među likvidnijima bila najveća gubitnica.
Općenito, brodarske dionice bile su pod pritiskom pada BDI indeksa vozarina od 6. listopada, nakon što je dosegnuo rekordnu razinu.
Tako je protekloga tjedna pala i cijena dionice Jadroplova, za 9,5 posto. Istodobno, dionica Tankerske Next Generation pojeftinila je za 1 posto, a Alpha Adriatica porasla 2,6 posto.
Sljedeća po visini prometa bila je dionica Valamar Riviere, kojom je ostvareno gotovo 3,5 milijuna kuna. Pritom joj je cijena stagnirala na 31,8 kuna.
Istodobno, dionicom HT-a ostvareno je 1,7 milijuna kuna prometa, uz pad cijene za 0,27 posto, na 185,5 kuna.
U fokusu investitora bila je još jedna telekom dionica - Optima telekoma, kojom je ostvareno 1,49 milijuna kuna prometa. Cijena joj je ojačala 0,39 posto, na 5,12 kune.
Znatniji promet, 1,46 milijuna kuna, ostvaren je i dionicom Ericssona Nikole Tesle, čija je cijena porasla 1,94 posto, na 1.835 kuna.
Najveći dobitak među likvidnijima ostvarila je dionica Ingre, s porastom cijene za 6,5 posto, na 10,2 kune.
A na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 1,4 posto, na 36.327 bodova, dok je S&P 500 porastao 2 posto, na 4.697 bodova, a Nasdaq indeks 3,05 posto, na 15.971 bod, čime su ostvarili dobitke peti tjedan zaredom.
I na europskim su burzama cijene dionica porasle peti tjedan zaredom. STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica ojačao je 1,7 posto i dosegnuo rekordnu razinu.
"Prošli tjedan najvažniji indeksi na Wall Streetu dosegnuli su nove rekordne razine, a solidnu izvedbu imale su i europske burze. Podršku tržištima dale su poruke središnjih banaka, poslovni rezultati kompanija koji su uglavnom bili iznad očekivanja te dobri makroekonomski podaci"", navela je Bašić.
Naime, Bank of England prošli tjedan odgodio je podizanje kamatnih stopa, a i čelnica ECB-a Christine Lagarde izjavila je da je vrlo mala vjerojatnost da će ECB podići kamatne stope u idućoj godini. U petak je tržište podržalo i izvješće s američkog tržišta rada o rastu broja zaposlenih za otprilike 531 tisuću te da je stopa nezaposlenosti pala na 4,6 posto, što je bilo iznad očekivanja tržišta, dodala je.
"Podršku tržištu u vremenima pandemije dala je i najava Pfizera o lijeku protiv koronavirusa", zaključila je Bašić.