ZAGREB

ZSE: Očekuje se oprezno trgovanje, stagnacija Crobexa

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj se burzi i u četvrtak očekuje oprezno trgovanje i skroman promet, kao i prethodnih dana, pri čemu bi Crobex indeks mogao stagnirati, nakon dva dana pada.

Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuju stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks u srijedu se spustio 0,28 posto, na 2.004 boda, dok je Crobex10 pao 0,14 posto, na 1.389 bodova. Oba su indeksa pala dva dana zaredom.

Svi sektorski indeksi jučer su pali, a najviše građevinski, za 5,21 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je 5,6 milijuna kuna, što je otprilike 700 tisuća više nego dan ranije.

„Dionički indeksi Zagrebačke burze jučerašnje trgovanje su zaključili s negativnim predznacima. Ukupni promet iznosio je 5,6 milijuna kuna, pri čemu se cijeli iznos odnosio na redovnu trgovinu dionicama, budući da prometa obveznica nije bilo”, kaže Mišo Kalajžić, voditelj brokerskog poslovanja u OTP banci.

Jedina s milijunskim prometom bila je ponovno dionica Spana, kao i dan ranije, a njome je ostvareno 1,3 milijun kuna. Cijena joj je pritom oslabila 1,34 posto, na 221 kunu.

Slijedila je dionica Atlantske plovidbe, s prometom od 786 tisuća kuna i padom cijene za 3,93 posto, na 416 kuna, pa je među likvidnijima bila najveća gubitnica.

Nešto veći prometi ostvareni su i dionicama Optima telekoma te Valamar Rivijere, veći od 470 tisuća kuna. Pritom je dionica Optime poskupila 0,39 posto, na 5,12 kuna, a Valamara pojeftinila 0,31 posto, na 31,9 kuna.

Među likvidnijim izdanjima, najviše je porasla cijena dionice Adriatic osiguranja, za 2,56 posto, na 4.800 kuna.

Na domaćem tržištu jučer se trgovalo s ukupno 42 dionice, pri čemu je cijena njih 15 porasla, 16 pala, a 11 stagnirala.

„Za danas se predviđa nastavak stagnacije domaćih indeksa, dok bi trgovinski prometi trebali ostati na uobičajenim razinama”, kaže Mišo Kalajžić.

A na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,91 posto, dok je frankfurtski DAX porastao 0,17, a pariški CAC 0,03 posto.

„Od pozitivnijih vijesti, jučer smo imali objavu rasta proizvođačkih cijena u Kini, najbrži u zadnjih 26 godina, kao i rast cijena sirove nafte koji je povukao dionice kompanija energetskog sektora plus. S druge strane, oprez ulagača izaziva snažan rast inflacije u Njemačkoj. Inflacija za listopad bila je najviša u posljednjih 28 godina, što se uglavnom pripisuje visokoj cijeni energenata, te poremećajima u lancima dobave istih”, objašnjava Mišo Kalajžić.

Na Wall Streetu su, pak, u srijedu burzovni indeksi pali drugi dan zaredom. Dow Jones oslabio je 0,66 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,82, a Nasdaq indeks 1,66 posto.

„Najznačajnija jučerašnja objava u Americi također je vezana uz stopu inflacije. Inflatorni pritisak je nastavio jačati, te je podatak o novom rastu potrošačkih cijena od 0,9 posto na mjesečnoj razini nadmašio očekivanja investicijske javnosti. U odnosu na isti lanjski period, porast je iznosio čak 6,2 posto. Ulagači su zabrinuti, s obzirom na trenutačno stanje lanaca opskrbe, kao i visokih cijena energenata, da bi razdoblje rasta inflacije moglo potrajati duže od predviđanja, a to posljedično otvara pitanje kakva i u kojem roku će biti reakcija Feda”, objašnjava Mišo Kalajžić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter