(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, pri čemu bi Crobex indeks, koji je porastao sedam tjedana zaredom i dosegnuo najvišu razinu u gotovo pet godina, mogao stagnirati.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks porastao je prošloga tjedna 1,52 posto, na 2.171 bod. Ojačao je tako već sedmi tjedan zaredom te je dosegnuo novu najvišu razinu od ožujka 2017. godine.
Crobex10 skočio je, pak, 1,97 posto, na 1.320 bodova, što je njegova najviša razina od uvođenja 2009. godine. Ojačao je treći tjedan zaredom.
Među sektorskim indeksima, najviše je porastao prehrambeni, za 2,91 posto, dok je najviše pao transportni, za 2,67 posto.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 35 milijuna kuna, što je 6,2 milijuna više nego u tjednu ranije. Uz to, ostvareno je i 2,04 milijuna kuna prometa dionicom HT-a, po cijeni od 185,5 kuna.
„Oba najvažnija indeksa porasla su i prošloga tjedna. Prosječni redovni dnevni promet iznosio je 7 milijuna kuna, a u fokusu investitora najviše su bile dionice Podravke”, kaže Marko Plastić, mlađi analitičar tržišta kapitala u Erste banci.
Dionicom Podravke prošloga je tjedna ostvaren promet od 4,94 milijuna kuna, a cijena joj je skočila 5,83 posto, na 690 kuna.
Slijedila je dionica HT-a, sa 4,84 milijuna kuna prometa. Cijena joj je ostala ista na tjednoj razini, na 185 kuna.
Povlaštenom dionicom Adrisa ostvareno je 2,67 milijuna kuna prometa, a cijena joj je porasla 1,18 posto, na 428 kuna.
U fokusu investitora bile su i dvije turističke dionice. Tako je dionicom Valamar Riviere ostvareno 2,44 milijuna kuna prometa, a cijena joj je oslabila 0,58 posto, na 34,5 kuna.
Dionicom Arene Hospitality grupe, pak, protrgovano je za 2,14 milijuna kuna, a cijena joj je potonula 3,87 posto, na 298 kuna.
Među likvidnijima, najviše je skočila cijena dionice Dalekovoda, za čak 50,50 posto, na 128 kuna.
Istodobno, najviše su među likvidnijima pale cijene brodarskih dionica, pri čemu Jadroplova za 9,4 posto, na 53 kune, a Atlantske plovidbe za 7,43 posto, na 374 kune.
Na domaćem se tržištu protekloga tjedna trgovalo s ukupno 65 dionica, pri čemu je cijena njih 33 porasla, 20 pala, a 12 stagnirala.
Svjetske burze prošloga tjedna pale
A na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna pale. Doduše, londonski FTSE indeks ojačao je 0,8 posto, no frankfurtski DAX skliznuo je 0,4, a pariški CAC 1,1 posto.
Na Wall Streetu je, pak, Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,9 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,3 posto, kao i Nasdaq indeks.
„Prošloga je tjedna došlo do povećanja prinosa na američke državne obveznice, što je povećalo volatilnost na financijskim tržištima jer ulagači prilagođavaju svoje pozicije, s obzirom da se očekuje povećanje kamatnih stopa američke središnje banke”, objašnjava Marko Plastić.
Analitičari procjenjuju da bi Fed prvi put mogao povećati kamate već u ožujku, za 0,25 postotnih bodova, a potom još u dva ili tri navrata do kraja godine.
„To je negativno utjecalo na tržište dionica, kao i podatak da je inflacija u SAD-u u prosincu dosegnula 7 posto na godišnjoj razini, najvišu razinu u gotovo 40 godina. Na Wall Streetu je počela i sezona objava poslovnih rezultata kompanija za posljednje lanjsko tromjesečje, a nekoliko velikih banaka u petak je objavilo slabije rezultate nego što se očekivalo”, kaže Marko Plastić.
I ovoga će tjedna u fokusu ulagača biti poslovni rezultati američkih kompanija, a analitičari očekuju snažan rast zarada.