(Hina/EPA)
Dvodnevna Drvno-tehnološka konferencija koju organizira Hrvatski drvni klaster počela je ponedjeljak u Opatiji, a jedna od tema o kojoj će raspravljati drvoprerađivači bit će velika potražnja za drvnom građom i finalnim proizvodima od drva te mogućnostima Hrvatske da se jače nametne europskom tržištu.
Predsjednik Hrvatskog drvnog klastera Stjepan Vojinić izjavio je Hiini uoči konferencije da će ona obuhvatiti životne teme u drvoprerađivačkom sektoru kao što su drvo u graditeljstvu, inovacije i nova tehnološka rješenja, a razgovarat će se i o aktualnoj potražnji u Europi, koja je, kaže, do danas nezapamćena.
Vojinić je naglasio da je velika potražnja i za drvnom građom i za finalnim proizvodima, kao što su podovi, parketi namještaj, masivne ploče, polugotovi proizvodi, furniri.
Riječ je o općoj potražnji koja je snažno krenula prije svih nedaća i rata u Ukrajini, već u prvom kvartalu 2021., kao jedan od prvih zakova oporavka od pandemije, naveo je i nastavio da je pozitivni konjunkturni ciklus "eksplodirao" u prvom kvartalu ove godine.
"U veljači i ožujku, nakon što je počela invazija Rusije na Ukrajinu, dolazi do eksplozije svih tih konjuktura, za koje danas ne znamo kako će završiti", naveo je i dodao da je važno pitanje kako ćemo se postaviti i hoćemo li to iskoristiti.
Podsjetio je da su već ranije apelirali na dostupnost kapitala, ocijenivši da je ona danas izvrsna - kroz strukturne europske fondove, poticaje Vlade, učinkoviti rad HBOR-a, a uključile su se i komercijalne banke, koje su, kaže, prepoznale da se u drvoprerađivački sektor isplati ulagati.
Istaknuo je da ima puno investitora iz Europe i svijeta koji žele ulagati u hrvatsku drvoprerađivačku industriju - od pilanarstva, polugotovih proizvoda, obrade trupaca i dasaka, do svih vrsta finalnih proizvoda, ulaganja u visokotehnološku opremu i u dizajn.
Na pitanje što se događa s drvnom građom u građevinarstvu, cijenama, ponudom i potražnjom, Vojinić je rekao da je, ako se promatra iz kuta vlasnika tvrtaka, menadžmenta i ljudi koji rade u drvoprerađivačkoj industriji, sada savršen trenutak. "Ogromna je potražnja, možemo prodati sve, ali moramo biti pametni", naglasio je.
Smatra da treba razmišljati kako se pozicionirati i brendirati se, jer je Hrvatska do sada bila prepoznata kao sirovinska baza za finalne proizvođače u Europi, a sada je jedinstvena prilika da se to promijeni i da se jače nametnemo na tržištu.
Po njegovim riječima, Europa je, s krizom u Ukrajini, ostala bez oko 25 posto drvne građe i sirovinske baze pa se okrenula k nama, što treba iskoristiti, ali da pri tome "ne trebamo biti potpuni oportunisti, nego da treba raditi, pronaći nove partnere i tržišta i plasirati nove brendove".
Vojinić je naveo i da se ovoga tjedna održava sajam namještaja u Milanu, na kojemu sudjeluje puno hrvatskih izlagača, pri čemu neki po prvi put izažu nove dizajnerske proizvode.
"Jako dobre stvari se događaju i ako ova konjunktura još malo potraje, polučit ćemo izvrsne rezultate za budućnost", zaključio je Vojinić.
Dvodnevna Drvno-tehnološka konferencija koju organizira Hrvatski drvni klaster počela je ponedjeljak u Opatiji, a sutra će biti nastavljena u Ogulinu.