(Hina/EPA)
Očekivanja za hrvatsko gospodarstvo pogoršana su u prosincu, zrcaleći val pesimizma u uslužnom sektoru EU-a i eurozone zbog opetovanog širenja zaraze covidom 19, pokazalo je u petak izvješće Europske komisije,
Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj pao je u prosincu za 1,6 bodova u odnosu na studeni, na 109,7 bodova.
Najviše je na kraju prošle godine pogoršano raspoloženje u uslužnom i građevinskom sektoru, čiji su indeksi pali za 3,7 odnosno 3,4 boda u odnosu na prethodni mjesec.
Uslužni sektor najteže je pogođen opetovanim ograničenjima mobilnosti zbog pojave nove varijante koronavirusa omikrona. Mnoge su vlade širom svijeta ograničile ulaz necijepljenim putnicima, što je rezultiralo smanjenim rezervacijama putovanja.
Val pesimizma zahvatio je u prosincu u Hrvatskoj i menadžere u industriji, pa je indeks njihovih očekivanja pao za 2,6 bodova.
Najveći su pak optimizam na kraju godine iskazali potrošači, čiji je indeks porastao za 4,8 bodova, a raspoloženje se prelilo i na sektor maloprodaje, iskazano u rastu indeksa za 3,4 boda.
Menadžeri ipak očekuju da će ublažiti tempo zapošljavanja u idućim mjesecima unatoč procjeni o smanjenoj neizvjesnosti. Indeks očekivanja zapošljavanja pao je za 2,2 boda, a indeks neizvjesnosti za 3,3 boda.
Strepnja u EU i eurozoni
Pojava omikrona prigušila je očekivanja i u uslužnom sektoru EU-a i eurozone, koja su se očitovala u padu indeksa za 6,4 boda odnosno 7,1 bod.
Val pesimizma u dominantnom sektoru europskog gospodarstva rezultirao je padom ukupnog indeksa ekonomske klime, za 2,1 u EU te za 2,3 boda u eurozoni.
Značajnije je na kraju godine, razdoblju blagdanske kupovine, pogoršana i klima u sektoru maloprodaje, iskazana u padu indeksa za 2,6 bodova na oba područja.
Inflacija blizu razine od pet posto, prema podacima Eurostata, dodatno je obeshrabila potrošače čiji je indeks u EU pao za 1,4 boda, te za 1,5 bodova u eurozoni.
Menadžeri u građevinskom sektoru bili su pak optimističniji pa je indeks u EU i eurozoni porastao oko jednog boda, a tračak optimizma iskazala je i industrija, čiji je indeks na oba područja porastao za skromnih 0,6 bodova.
Indeks očekivanja menadžera o zapošljavanju pao je pak u prosincu prvi puta od početka godine, za 1,4 boda u EU te za 1,6 bodova u eurozoni, praćen ocjenom o pojačanoj ekonomskoj neizvjesnosti na oba područja i rastom indeksa koji je mjeri za više od jednog boda.