(Hina/EPA)
Cijene europskih dionica u petak su se stabilizirale, nakon vala prodaja u ovome tjednu, zahvaljujući većem optimizmu ulagača u vezi trgovinskih pitanja koji su potaknule izjave iz kineskog ministarstva trgovine da se trude postići preliminarni dogovor s Washingtonom.
Nakon četiri dana uzastopnih gubitaka, paneuropski STOXX 600 indeks jutros je oko 10 sati u takvim okolnostima bio na dobitku 0,4 posto, dosegnuvši 403,90 bodova.
Najveći dobitnik bio je londonski FTSE indeks, poskočivši gotovo 0,9 posto u odnosu na prethodno zatvaranje, na 7.302 boda. Ključna je za njegov rast bila stabilizacija dionica rudarskih i naftnih kompanija te banaka koje su u prethodnom trgovanju bilježile značajne gubitke.
Frankfurtski DAX bio je na dobitku gotovo 0,2 posto, na 13.159 bodova, a u sličnom postotku ojačao je i pariški CAC, dosegnuvši 5.893 boda.
Investitore u ohrabrili napisi Wall Street Journala da je glavni kineski pregovarač pozvao američkog kolegu u Peking na novi krug izravnih pregovora, što je potaknulo nadu da će Kina i SAD ipak uspjeti zaokružiti prvu fazu trgovinskog dogovora.
Kineski predsjednik Xi Jinping rekao je da Peking želi postići dogovor s Washingtonom i da nastoji izbjeći trgovinski rat. Poručio je ipak da se neće bojati uzvratiti, bude li potrebno.
Za nove smjernice investitori će pratiti najnovije izvješće londonske istraživačke tvrtke Markit o aktivnostima u najvećim europskim gospodarstvima i eurozoni u cjelini iz kojeg bi mogli iščitati i informacije o stanju u industriji, pritisnutoj trgovinskim sukobima.
Budući da na raporedu za objavu nema značajnih vijesti o poslovanju kompanija, investitori će pažnju tijekom dana usmjeriti istupima nove predsjednice Europskre središnje banke (ECB) Chrisitine Lagarde i njemačkog ministra financija Olafa Scholza.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je oko 0,32 posto, na 23.113 boda.