(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica porasle jer se ulagači nadaju da će ubrzanje provođenja cijepljenja u svijetu protiv covida-19 i novi poticaji u SAD-u ubrzati oporavak globalnog gospodarstva od koronakrize.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,6 posto, nastavivši uzlaznom linijom od prošloga tjedna.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao 1,9 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Hong Kongu, Australiji i Šangaju porasle između 0,3 i 1 posto. U Južnoj Koreji su, pak, pale oko 0,5 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je rekordni doseg burzovnih indeksa na Wall Streetu u petak, što se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima američkih kompanija.
Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih više od 80 posto nadmašilo je očekivanja po pitanju dobiti u četvrtom lanjskom tromjesečju.
Stoga sada analitičari u anketi Reutersa očekuju rast zarada kompanija u tom kvartalu u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, dok su na početku sezone objava poslovnih izvješća očekivali pad.
Ulagači su optimistični i zbog toga što očekuju da će američki Kongres ovoga mjeseca prihvatiti prijedlog predsjednika Joea Bidena o dodatnom paketu fiskalnih poticaja gospodarstvu vrijednom 1.900 milijardi dolara.
Republikanski zastupnici u Kongresu protive se još jednom izdašnom paketu poticaja jer bi to dodatno povećalo proračunski deficit i javni dug, no demokrati imaju prevagu u oba doma parlamenta, pa ulagači vjeruju da će Bidenov prijedlog dobiti zeleno svjetlo.
A da su poticaji nužni, pokazuju u petak objavljeni podaci, prema kojima je u siječnju u SAD-u broj zaposlenih porastao za samo 49.000, manje nego što se očekivalo, što ukazuje na spori oporavak tržišta rada.
U siječnju je, u odnosu na isto lanjsko razdoblje, bilo gotovo 10 milijuna manje zaposlenih Amerikanaca.
Ulagači se nadaju ubrzanju oporavka najvećih svjetskih gospodarstva, s obzirom na na napredak u distribuciji cjepiva protiv covida-19, što bi s vremenom trebalo normalizirati gospodarske aktivnosti.
Dolar stabilan
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla, nakon što je u petak oštro pala jer su ulagače zabrinuli slabi pokazatelji s američkog tržišta rada.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 91,05 bodova, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 91,03 boda.
Tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao je jutros sa 105,40 na 105,45 jena.
Američka je valuta blago ojačala i prema europskoj, pa je cijena eura skliznula na 1,2035 dolara, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosila 1,2045 dolara.
A nakon što su prošloga tjedna skočile više od 6 posto, cijene su nafte porasle i na početku ovoga tjedna jer se ulagači nadaju ubrzanju oporavka gospodarstava, a time i potražnje za naftom.
Na američkom je tržištu cijena barela porasla 1,1 posto, na 57,45 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 1 posto, na 59,92 dolara.
To su najviše cijene nafte od veljače prošle godine.