(Hina/EPA)
Britansko-australski rudarski div Rio Tinto izvijestio je u petak o ostavkama troje direktora nakon što je miniranjem područja u regiji Pilbara u zapadnoj Australiji radi širenja rudnika uništen lokalitet aboridžinske kulture star 46 tisuća godina.
Dogovoreno je da će izvršni direktor Jean-Sebastien Jacques podnijeti ostavku zbog "uništenja zaklona u stijenama Juukana u svibnju 2020.“, priopćio je Rio Tinto.
Jacques obavljati dužnost izvršnog direktora do ožujka 2021. odnosno dok ne bude pronađena njegova zamjena.
Odstupit će i šef odjela željezne rude Chris Salisbury i šefica korporativnog poslovanja Simone Niven, oboje krajem prosinca.
Rio Tinto već je mjesecima pod pritiskom da smijeni izvršne direktore nakon što u pripremama za širenje rudnika uništeni zakloni drevnih Abordžina. Drevna pećinska skloništa bila su od neprocjenjive vrijednosti za narode Puutu Kunti Kurrama i Pinikura, vlasnike lokaliteta.
„U Juukanu se dogodilo nešto loše", kazao je član uprave Rio Tinta Simon Thomson. "Čvrsto smo odlučili vratiti povjerenje pripadnika naroda Puutu Kunti Kurrama i Pinikura i ostalih tradicionalniih vlasnika (područja)“, rekao je član Uprave Rio Tintoa Simon Thompson.
U izvješću podnesenom Senatu u kolovozu Rio Tinto priznao je da je imao tri alternativna rješenja za širenje rudnika kojima se moglo izbjeći uništavanje aboridžinske kulturne baštine.
Na jednom od dva uništena lokaliteta pronađena je 4.000 godina stara genetska poveznica s današnjim Aboridžinima.
Bilo je to jedino nalazište na australskom kopnu na kojem su pronađeni tragovi kontinuirane prisutnosti ljudi u posljednjem ledenom dobu, priopćila je Pinikura Aboriginal Corporation.
Dozvolu za miniranje u regiji Pilibara izdala je 2013. godine australska vlada da bi 2014. jedan arheolog pronašao nekoliko artefakata za koje se vjeruje da su najstariji dokazi obrade materijala struganjem i bušenjem u zapadnoj Australiji.