(Hina/EPA)
Hrvatski operator plinskog transportnog sustava, tvrtka Plinacro u utorak obilježava 20. obljetnicu osnutka, izvijestili su iz te tvrtke koja upravlja plinskim transportnim sustavom ukupne dužine oko 2700 kilometara, koji pokriva više od 95 posto teritorija Hrvatske.
Plinacro je osnovan 2001. godine kada je djelatnost transporta plina iz Ine izdvojena u zasebnu tvrtku, koja od 2002. godine djeluje kao samostalna tvrtka u stopostotnom državnom vlasništvu. Već 2003. godine Vijeće za regulaciju energetskih djelatnosti izdaje Plinacru dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti transporta plina, čime se ostvaruju svi preduvjeti za razvoj tvrtke i plinskog transportnog sustava, podsjeća se u priopćenju.
"U cilju ostvarivanja visoke razine izgrađenosti i modernizacije plinskog transportnog sustava na području cijele Hrvatske, Plinacro je proveo dva investicijska ciklusa vrijedna oko pet milijardi kuna, tijekom kojih je izgrađeno gotovo 1.100 kilometara novih plinovoda i pratećih objekata. Početkom 2018. započeo je i treći investicijski ciklus, a vrijednost ulaganja do 2023. godine trebala bi dosegnuti dvije milijarde kuna", ističu iz nacionalnog operatora plinskog transportnog sustava.
Pritom izdvajaju da je u sklopu trećeg investicijskog ciklusa izgrađena prva kompresorska stanica na plinskom transportnom sustavu čime je osiguran stalni dvosmjerni protok plina na interkonekciji s Mađarskom, a rekonstrukcijom magistralnog plinovoda Rogatec - Zabok isto je omogućeno i sa Slovenijom.
Završena je i izgradnja otpremnog plinovoda Zlobin - Omišalj koji je od vitalne važnosti za funkcionalnost LNG terminala, a čime Hrvatska dobiva strateški iznimno važan novi diverzificirani dobavni pravac plina te osigurava sigurnost opskrbe plinom za Hrvatsku i čitavu regiju. Realizacijom tih projekata zadovoljeni su uvjeti za buduću otpremu plina s LNG terminala prema zemljama središnje i jugoistočne Europe, čime je zadovoljena sigurnost opskrbe plinom sukladno Uredbi (EU) 2017/1938. Tim projektima omogućeno je integriranje hrvatskog plinskog transportnog sustava u europske tokove plina, ističe se u priopćenju.
"U cilju osiguravanja energetske neovisnosti i stabilnosti opskrbe Republike Hrvatske, ali i središnje i jugoistočne Europe, budućnost Plinacra čine daljnja diverzifikacija dobavnih pravaca i ulaganja u izgradnju novih interkonekcija sa susjednim zemljama", poručuju iz nacionalnog operatora plinskog transportnog sustava.
Inače, Plinacro grupu inače čine Plinacro d.o.o. kao matica, Podzemno skladište plina d.o.o. u 100-postotnom vlasništvu Plinacra te LNG Hrvatska d.o.o. kao zajednički konsolidirani subjekt s Hrvatskom elektroprivredom.
Plinacro je svojevremeno ulaskom u vlasničku strukturu kutinske Petrokemije pomogao u opstanku te strateški važne tvrtke i najvećeg potrošača plina u Hrvatskoj, a time ujedno osigurao i uspješnost vlastitog poslovanja, podsjeća se u priopćenju.
Plinacro danas djeluje na području gotovo cijele Hrvatske i upravlja modernim plinskim transportnim sustavom ukupne dužine oko 2700 kilometara, koji pokriva više od 95 posto teritorija države. Sustav čine međunarodni, magistralni, odvojni i spojnih plinovodi, pet ulaznih mjernih stanica te dvije interkonekcijske mjerne stanice na međudržavnim spojnim plinovodima sa Slovenijom i Mađarskom. U sustavu su i jedna ulazna mjerna stanica na spoju s podzemnim skladištem plina Okoli, 156 izlaznih mjerno-redukcijskih stanica sa 194 priključka za korisnike transportnog sustava, 39 plinskih čvorova, sustav za daljinsko očitavanje fiskalnog mjerenja utemeljen na 163 komunikacijska uređaja s pripadajućom računalnom i programskom opremom, 25 kromatografa i pet sklopova analizatora za utvrđivanje kvalitete i analizu sastava prirodnog plina, kao i kompresorska stanica za komprimiranje prirodnog plina, navodi se u priopćenju.