(Hina/EPA)
Gospodarska aktivnost u većini velikih gospodarstava još je uvijek slabija no što je bila prije pandemije unatoč ubrzanju rasta u drugom tromjesečju, objavila je u ponedjeljak Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
Ukupan bruto domaći proizvod (BDP) zemalja članica OECD-a ostao je 0,7 posto slabiji u odnosu na razine na kraju 2019. godine, netom prije no što je proglašena pandemija koronavirusa, objavio je OECD u najnovijem izvješću.
Zadržao se tako ispod pretpandemijskih razina unatoč 1,6-postotnom rastu u skupini sedam najvećih svjetskih gospodarstava (G7) u drugom tromjesečju, znatno bržem nego u prva tri ovogodišnja mjeseca kada su aktivnosti porasle 0,4 posto.
Iz OECD-a ukazuju na znatne razlike u skupini „sedam najvećih”, kako ih nazivaju u OECD-u, pri čemu je najbrže u razdoblju od travnja do lipnja poraslo britansko gospodarsvo, po stopi od gotovo pet posto. Usporedbe radi, u prva tri mjeseca palo je gotovo dva posto.
Njemačko i američko gospodarstvo poraslo je za 1,6 posto, dok je Kanada jedina iz skupine G7 zabilježila pad, pokazalo je OECD-ovo izvješće.
Francuska i Japan ostvarili su pak slabašan rast gospodarske aktivnosti, od 0,9 odnosno 0,3 posto.
Promatrano u usporedbi s razdobljem prije pandemije, najlošije stoji britanski BDP, koji je, unatoč oporavku, krajem lipnja ostao u minusu od 4,4 posto. Slijedi Italija, čije je gospodarstvo u minusu od 3,8 posto u odnosu na pretpandemijske razine.
Nasuprot njima, najveće svjetsko gospodarstvo, ono SAD-a, vratilo se razinama prije pandemije, navodi se u izvješću.
Premda se očekuje da će globalni BDP ove godine snažno porasti, i Svjetska banka i OECD predviđaju da će rast biti „neujednačen”, ukazujući na zaostajanje manje bogatih i gospodarstava ovisnih o turizmu.
Iz OECD-a su prije tri tjedna upozorili da zbog "kontinuirane neizvjesnosti" koju stvara pandemija najveća gospodarstva u idućim mjesecima u najmanju ruku mogu očekivati „umjereni rast” aktivnosti.