(Hina/EPA)
Najuspješnijim tvrtkama Osječko-baranjske županije u 2021. godini u četvrtak su u osječkoj Županijskoj komori uručene nagrade "Zlatna kuna", pri čemu je u kategoriji velikih tvrtki nagradu dobila našička tvornica cementa "Nexe" d.d., srednjih agencija "COBE", a malih vrtka "DICE Digital Innovation Center"
Ta je tvornica okosnica i najveća tvrtka NEXE grupe, u čijem sastavu danas posluje 15 tvrtki u Hrvatskoj, Srbiji i BiH.
S godišnjim kapacitetom proizvodnje od 1,1 milijuna tona cementa i namala, tvrtka je prepoznata i kao vodeći proizvođač svježeg betona u Hrvatskoj, a prošle je godine ostvarila 10 posto veći prihod u odnosu na 2020. godinu, istaknuto je.
U kategoriji srednjih poduzeća nagradu je dobila digitalna agencija "COBE", koja se bavi razvojem moblnih i web aplickacija za hrvatsko i međunarodno tržište. Neki od klijenata s kojima rade su BMW, Nova TV i REWE grupa, prošle su godine imali prihod 20,6 milijuna kuna, što je 53 posto više nego 2020. godine, a prosječna plaća u tvrtki, u kojoj je radilo 40 zaposlenih, iznosila je 8.383 kune.
Nagradu "Zlatna kuna" u kategoriji malih tvrtki dobila je osječka IT tvrtka "DICE Digital Innovation Center", koja je prošle godine ostvarila nešto više od 7,4 milijuna kuna prihoda, što je 128 posto više nego godinu dana ranije, pri čemu je 97 posto prihoda ostvareno na izvoznim tržištima. U 2021. godini kompanija je imala dobit od tri milijuna kuna, a zapošljavala je 12 radnika, s prosječnom plaćom od 9.929 kuna.
Predsjednik osječke Komore Zoran Kovačević kazao je kako je prethodnu godinu i prvu polovinu ove obilježio izniman rast osječko-baranjskog gospodarstva, posebice u prošloj godini, u kojoj su ukupni prihodi porasli za skoro pet milijardi kuna, a županijski gospodarstvenici bili su po ostvarenoj dobiti drugi u Hrvatskoj.
Takve rezultate ne prati i politika plaća, jer je ova županija već godinama zaostaje prosječnom plaćom za ostalima, koja je oko 15 posto manja od državnog prosjeka. Kovačević smatra da, s obzirom na rast prihoda i dobiti, postoji prostor da poslovodstva kompanija omoguće povećanje plaća.
Upozorio je kako su, unatoč rastu vanjskotrgovinske razmjene, nekadašnje prve dvije zemlje izvoznice Njemačka i Italija, pale na treće i četvrto mjesto, a prvo i drugo mjesto zauzele su Mađarska i Srbija.
Smatra kako je to svojevrsna opasnost za domaće izvoznike, jer ako dugoročno izgube korak s tržištima Njemačke i Italije u segmentima visokih tehnologija i kvalitete proizvoda, to bi mogla biti otežavajuća okolnost u njihovoj razvojnoj komponenti.
"Čeka nas izazovni kraj ove i početak iduće godine, gdje se očekuje pad investicija i usporavanje rasta, ali se ne ni približno krizna situacija kao što je bila 2008. ili 2009. godine", ocijenio je Kovačević.