(Hina/EPA)
Cijene nafte blago su porasle u utorak u oskudnoj predblagdanskoj trgovini na međunarodnim tržištima nakon što je ruski ministar najavio nastavak suradnje s Organizacijom zemalja-izvoznica nafte (OPEC) radi potpore tržištu.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 17 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 66,56 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po gotovo nepromijenjenoj cijeni, od 60,61 dolar.
Tržišta je poduprla izjava ruskog ministra energetike Aleksandera Novaka u intervjuu objavljenom na Badnjak da će OPEC i Rusija nastaviti suradnju pod uvjetom da "donosi rezultate".
OPEC i skupina neovisnih proizvođača predvođenih Rusijom dogovorili su se u studenome da će produljiti i proširiti sporazum o ograničenju opskrbe iz 2017. godine. U prvom tromjesečju 2020. opskrba će biti smanjena za dodatnih 500 tisuća barela dnevno, na ukupno 1,7 milijuna barela dnevno.
Kada se uzmu u obzir dosadašnja smanjenja, uključujući gotovo blokirani iranski izvoz, opskrba bi se mogla smanjiti za ukupno 2,1 milijun barela dnevno, što odgovara oko dva posto globalne potražnje.
OPEC ipak mora poduzeti i dodatne mjere kako bi kroz dulje razdoblje uravnotežio tržište, upozorava u bilješci klijentima Bjornar Tonhaugen iz Rystad Energyja.
"OPEC-ovo smanjenje opskrbe nije u cijelosti riješilo problem - oni nude tek flaster u prvom tromjesečju 2020.", tvrdi Tonhaugen.
Ponudu bi mogao povećati današnji sporazum Saudijske Arabije i Kuvajta o neutralnoj zoni na granici. Njegov je cilj riješiti petogodišnji spor i omogućiti otvaranje polja u drugoj polovini iduće godine na kojima bi se moglo proizvoditi 500 tisuća barela dnevno.
Smanjenu opskrbu OPEC-a i njegovih saveznica brzo popunjavaju američki proizvođači. Tako je američka proizvodnja u studenome dosegnula rekordnih 13 milijuna barela dnevno, navodi Reuters.
OPEC jutros nije objavio cijenu barela referentne košarice nafte svojih članica. Prošlog četvrtka iznosila je 67,93 dolara.