Zagrebačka burza ( Snimio Igor Šoban/Pixsell)
Prateći dobitke na globalnim burzama, i na Zagrebačkoj burzi u srijedu prijepodne glavni dionički indeksi su u plusu uz pojačani promet, pri čemu su svi dionički sektori porasli, a najviše građevinski.
Crobex indeks bio je oko 10,30 sati na dobitku 0,44 posto, na 4.066 bodova, ojačavši tako osmi trgovinski dan zaredom. Crobex10 porastao je za 0,45 posto, na 2.622 boda, ostvarivši dobitak drugi dan zaredom.
Domaći burzovni indeksi tako prate dobitke na globalnim burzama, koje bilježe rekordne razine zahvaljujući smirivanju napetosti na Bliskom istoku, kao i snažnim korporativnim zaradama. Paneuropski Stoxx 600 indeks u plusu je 1,53 posto, a i svi ostali najvažniji burzovni indeksi u Europi ostvarili su dobitke veće od 1,5 posto.
Na ZSE-u svi sektorski indeksi su u plusu, a pritom najviše Crobexkonstrukt, za 1,22 posto.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 970 tisuća eura, što je za otprilike 700 tisuća više nego dan ranije u isto doba.
Najveći promet, 417 tisuća eura, ostvaren je dionicom Končara, čija je cijena porasla za 0,96 posto, na 838 eura.
Slijedi dionica AD Plastika, s prometom od 189 tisuća eura. Cijena joj je poskočila za 1,15 posto, na 26,5 eura.
Znatniji promet, gotovo 150 tisuća eura, ostvaren je i dionicom Dalekovoda, koja je poskupjela 3,65 posto, na 11,35 eura, pa je bila i najveća dobitnica.
Tek dvije dionice bilježile su pad cijene, i to povlaštena Končara D&ST, za 1,8 posto, na 3.820 eura, te Kraša, za 0,95 posto, na 104 eura.