Burza / Ilustracija (Reuters)
Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, pri čemu su japanski Nikkei i južnokorejski Kospi indeks dosegnuli nove rekordne razine.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,9 posto i dosegnuo najvišu razinu u više od četiri i pol godine.
Pritom su cijene dionica u Australiji, Japanu, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,2 i 1,6 posto.
Nikkei indeks Tokijske burze dosegnuo je novu rekordnu razinu jer će danas najvjerojatnije japanski parlament podržati Sanae Takaichi, čelnicu Liberalno-demokratske stranke, za prvu premijerku u povijesti te zemlje.
To pozitivno utječe na tržište dionica jer se očekuje da će se Takaichi zalagati za poticajnu gospodarsku politiku, a protiv povećanja kamatnih stopa.
Južnokorejski Kospi indeks, koji je od početka godine porastao više od 60 posto, također je dosegnuo novu rekordnu razinu, nakon poruka iz Bijele kuće da je ovih dana moguć trgovinski dogovor između SAD-a i Južne Koreje.
Burze prate rast Wall Streeta
Tako azijske burze prate jučerašnji rast Wall Streeta, gdje je Dow Jones ojačao 1,25 posto, dok je S&P 500 porastao 1,07, a Nasdaq indeks 1,37 posto.
Rast indeksa zahvaljuje se, među ostalim, oporavku cijena dionica regionalnih banaka, nakon prošlotjednog oštrog pada zbog naznaka financijskih problema u nekima od njih.
Najviše su, pak, jučer porasle cijene dionica tehnoloških divova. Cijena Applea dosegnula je rekordnu razinu, dok su cijene Mete, Netflixa i Alphabeta porasle između 1,3 i 3,3 posto.
Sektorski indeks proizvođača čipova porastao je, pak, za 1,6 posto jer optimizam u vezi razvoja umjetne inteligencije ne popušta.
Podršku tržištu pružaju bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati većine kompanija i banaka.
Zbog toga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju porasle za 9,3 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su na početku sezone objava financijskih izvješća očekivali rast od 8,8 posto.
Ovoga će tjedna izvješća, među ostalim, objaviti Netflix, Tesla, IBM, Intel, GM i Ford, a ulagači igraju na to da će rezultati i tih kompanija biti bolji nego što analitičari očekuju.
Pozitivno na tržište utječe i to što trgovinske napetosti između SAD-a i Kine popuštaju, pa bi se krajem mjeseca u Južnoj Koreji mogao održati sastanak između američkog predsjednika Donalda Trumpa i kineskog Xi Jinpinga.
Uz to, čini se da bi do kraja tjedna republikanski i demokratski zastupnici u Kongresu mogli postići dogovor o daljnjem financiranju saveznih službi, što znači da bi te službe, nakon više od 20 dana prekida rada, uskoro mogle ponovno proraditi.
Dolar blago ojačao, cijene nafte blago pale
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 98,57 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 98,54 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 150,55 na 151,15 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1635 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1670 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago pale. Na londonskom je tržištu cijena barela jutros oslabila 0,30 posto, na 60,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,24 posto, na 57,40 dolara.