Nafta (Pixabay)
Cijene nafte zadržale su se u utorak na međunarodnim tržištima iznad razine od 69 dolara budući da je Bijela kuća odgodom odluke o sankcijama Rusiji stišala strahovanja od otežanog pristupa ruskoj nafti.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo ista kao i na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 69,24 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 1,15 dolara.
Značajnijih promjena nije danas bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 66,90 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu 1,47 dolara.
Tržišta je u ponedjeljak umirila objava američkog predsjednika Donalda Trumpa o Rusiji.
Prošli utorak Trump je bio rekao da je nezadovoljan postupcima ruskog čelnika Vladimira Putina budući da razgovori o prekidu sukoba u Ukrajini tapkaju u mjestu.
Zato "jako pomno" proučavam prijedlog zakona koji su sastavili republikanski senator Lindsey Graham i demokratski senator Richard Blumenthal, dodao je Trump. Washington bi po njihovom prijedlogu uveo carine zemljama koje uvoze rusku naftu, plin, uranij i drugu robu.
Američki predsjednik najavio je "značajno priopćenje" o Rusiji i tržišta su strahovala da će podržati prijedlog dvojice senatora, što bi otežalo pristup ruskoj nafti.
U ponedjeljak Trump je odgodio odluku o mogućim mjerama za 50 dana, raspirivši nadu da možda ipak neće uvesti sankcije.
"Fokus je bio na Donaldu Trumpu. Strahovalo se donekle da bi mogao odmah uvesti sankcije Rusiji, a umjesto toga odgodio je odluku za 50 dana", konstatira Giovanni Staunovo iz UBS-a.
"Glavna su vijest raspršene bojazni da bi tržište već u idućim danima moglo biti tijesno opskrbljeno", pojasnio je Staunovo.
Ako američki predsjednik ipak uvede sankcije, to će drastično promijeniti izglede za tržište nafte, napominju pak u bilješci analitičari ING-a.
"Najveći su kupci ruske nafte Kina, Indija i Turska koje bi u tom slučaju morale vagati prednosti kupnje ruske nafte po sniženim cijenama i troškova izvoza u SAD", objašnjavaju.
Pozornost tržišta privukli su i podaci o kineskom BDP-u.
Drugo gospodarstvo svijeta poraslo je u razdoblju od travnja do lipnja 5,2 posto, gotovo istim tempom kao i na početku godine, a Tony Sycamore iz IG-a upozorava da je nadmašilo očekivanja najvećim dijelom zahvaljujući snažnoj proračunskoj potpori i ubrzanim isporukama u SAD kako bi se izbjegle carine.
"Današnji anemični kineski podaci imaju izravne posljedice po robu, uključujući željeznu ruku i naftu", napominje Sycamore.
Inflacija u SAD-u ubrzala je pak u lipnju na 2,7 posto, pokazale su u utorak procjene ministarstva rada.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak poskupio 1,23 dolara, na 72 dolara.