Nafta (Pixabay)
Cijena nafte stabilizirale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima nadomak razine od 71 dolar pred objavu SAD-a o Rusiji koja je raspirila nagađanja o otežanoj nabavi ruske nafte.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 36 centi nego na zatvaranju trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 70,72 dolara. U gotovo istom iznosu barel je poskupio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 68,79 dolara.
Tržišta je krajem prošlog tjedna zabrinula Bijela kuća najavom "značajnog priopćenja" o Rusiji.
Američki predsjednik Donald Trump rekao je u utorak da je nezadovoljan postupcima ruskog kolege Vladimira Putina budući da razgovori o prekidu sukoba u Ukrajini tapkaju u mjestu.
Zato "jako pomno" proučavam prijedlog zakona koji su sastavili republikanski senator Lindsey Graham i demokratski senator Richard Blumenthal, dodao je Trump. Washington bi po njihovom prijedlogu uveo carine od 500 posto zemljama koje uvoze rusku naftu, plin, uranij i drugu robu.
Washington bi time otežao opskrbu ruskom naftom, i to u razdoblju snažnije potražnje, primjećuju analitičari.
Kina je tako u lipnju uvezla 12,14 milijuna barela nafte dnevno, najviše od kolovoza 2023. godine, pokazali su podaci carinske uprave, objavljeni u ponedjeljak. Uvoz je veći za 7,4 posto nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.
Ruski izvoz nafte morem smanjen je pak u lipnju za 3,4 posto, na 8,98 milijuna tona, prema navodima izvora u naftnom sektoru i Reutersovim izračunima.
Cijene podupiru pojačani kineski uvoz i očekivanja koja je potaknulo najavljeno Trumpovo priopćenje o Rusiji, objašnjava Giovanni Staunovo iz UBS-a.
Tome valja dodati i percepciju o tijesnom odnosu ponude i potražnje, uz gomilanje zaliha, ponajprije u Kini i na brodovima, ali ne i na ključnim lokacijama, dometnuo je Staunovo.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u petak pojeftinio 46 centi, na 70,77 dolara.